fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiNiepełnosprawni przerażeni Polskim Ładem

Niepełnosprawni przerażeni Polskim Ładem

RMF FM podało, że niepełnosprawni i przewlekle chorzy są przerażeni zmianami zawartymi w Polskim Ładzie, które będą skutkowały mniejszymi wpływami z tytułu tak zwanego 1 procenta podatku PIT dla fundacji oferującym im pomoc.

Chodzi o przepisy, które zakładają, że 1 procent podatku przekazywany na rzecz fundacji i organizacji pozarządowych będzie odliczany od niższego PIT-u. To naturalnie przełoży się na niższe wpływy dla instytucji pomocowych, które oferują np. rehabilitację dla niepełnosprawnych dzieci.

RMF FM podaje przykład Fundacji Avalon, będącej jedną z największych polskich organizacji pożytku publicznego pomagającej przewlekle chorym oraz niepełnosprawnym, która w 2021 r. z 1 procenta podatku otrzymała ponad 52 mln zł, a po Polskim Ładzie będzie mogła liczyć na wpływy nawet o 10 proc. niższe.
– Mówimy o 5-6 milionach złotych zmniejszonego wpływu z tytułu 1 procenta podatku. Może się okazać, że te spadki będą jeszcze większe. Dla każdego z podopiecznych są to środki niezbędne i bez których oni nie wyobrażają sobie codziennej egzystencji – powiedział na antenie RMF FM dyrektor generalny Fundacji Krzysztof Dobies.

Dyrektor generalny Dobies tłumaczy, że rozwiązaniem problemu byłoby podniesienie 1 procenta do sumy 1,5 czy nawet 2 procent podatku PIT, ale dziś nie ma na ten temat żadnych dyskusji.

Polski Ład uderzy w… hospicja?

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA