RMF FM podało, że niepełnosprawni i przewlekle chorzy są przerażeni zmianami zawartymi w Polskim Ładzie, które będą skutkowały mniejszymi wpływami z tytułu tak zwanego 1 procenta podatku PIT dla fundacji oferującym im pomoc.

Pexels.com

Chodzi o przepisy, które zakładają, że 1 procent podatku przekazywany na rzecz fundacji i organizacji pozarządowych będzie odliczany od niższego PIT-u. To naturalnie przełoży się na niższe wpływy dla instytucji pomocowych, które oferują np. rehabilitację dla niepełnosprawnych dzieci.

RMF FM podaje przykład Fundacji Avalon, będącej jedną z największych polskich organizacji pożytku publicznego pomagającej przewlekle chorym oraz niepełnosprawnym, która w 2021 r. z 1 procenta podatku otrzymała ponad 52 mln zł, a po Polskim Ładzie będzie mogła liczyć na wpływy nawet o 10 proc. niższe.
– Mówimy o 5-6 milionach złotych zmniejszonego wpływu z tytułu 1 procenta podatku. Może się okazać, że te spadki będą jeszcze większe. Dla każdego z podopiecznych są to środki niezbędne i bez których oni nie wyobrażają sobie codziennej egzystencji – powiedział na antenie RMF FM dyrektor generalny Fundacji Krzysztof Dobies.

Dyrektor generalny Dobies tłumaczy, że rozwiązaniem problemu byłoby podniesienie 1 procenta do sumy 1,5 czy nawet 2 procent podatku PIT, ale dziś nie ma na ten temat żadnych dyskusji.

Polski Ład uderzy w… hospicja?

Źródło: RMF FM

Poprzedni artykułBrytyjska minister spraw zagranicznych utrzymuje twardy kurs w negocjacjach z UE
Następny artykułMinister Sasin skomentował koszt dekarbonizacji