fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaBiznesNowe dofinansowanie na szkolenia pracowników

Nowe dofinansowanie na szkolenia pracowników

Nowa pula pieniędzy ze środków Funduszu Pracy została przeznaczona na szkolenia pracowników. Nawet 16 tys. złotych dofinansowania z państwowego urzędu pracy może otrzymać mikro, małe lub średniej wielkości przedsiębiorstwo. Jednak nie wszystkie szkolenia objęte są wsparciem – należy spełnić określone warunki.

Przedsiębiorca – by otrzymać dofinansowanie z nowej puli – musi zatrudniać pracowników na umowy o pracę i tylko ta forma zatrudnienia jest brana pod uwagę przy przyznawaniu środków. Koresponduje to z założeniami Polskiego Ładu, którego przepisy mają, w założeniu, wymusić zmniejszenie liczby „śmieciówek” na polskim rynku pracy.

Warunki wsparcia

O pieniądze mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Z tym, że mikrofirma dostanie 100 proc. dofinansowania kosztu szkolenia, ale już mała lub średnia firma musi mieć 20-proc. wkład własny, a PUP sfinansuje pozostałe 80 proc. kosztów. Nie jest też tak, że na każdego pracownika jest przeznaczonych aż 16 tys. złotych – jest to maksymalna kwota. O tym, ile to będzie konkretnie zdecyduje wielkość przedsiębiorstwa, rodzaj szkolenia i właściwe uargumentowanie wniosku ubiegającego się o te pieniądze.

Co można sfinansować?

Otrzymane z państwowego urzędu pracy pieniądze może przedsiębiorca przeznaczyć na zakup konkretnych szkoleń dla pracowników. Przede wszystkim są one dedykowane osobom powracającym na rynek pracy po przerwie spowodowanej opieką nad dzieckiem oraz tym, którzy nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły czy świadectwa dojrzałości. Wsparcie obejmuje też zwłaszcza pracowników po 45. roku życia.

Są też pieniądze dla służb medycznych, dla terapeutów i psychologów, pracowników służb socjalnych oraz domów pomocy społecznej, a także dla innych placówek, w których przebywają osoby chronicznie chore, z niepełnosprawnościami, seniorzy oraz chorzy na COVID-19. Chodzi zatem w pierwszym rzędzie o podniesienie kwalifikacji wszystkich opiekunów ludzi schorowanych oraz starszych, a także tych, którzy ucierpieli w wyniku pandemii.

Także dla firm innowacyjnych

Dofinansowaniu podlegają także firmy innowacyjne. Przedsiębiorcy mogą liczyć więc na pieniądze pomagające podnieść kwalifikacje pracowników w związku z zastosowaniem nowych technologii i narzędzi pracy. Wsparcie przewidziano również na kształcenie ustawiczne pracowników firm, które w wyniku lockdownów musiały ograniczyć swoją działalność. Wnioski o dofinansowanie przyjmują powiatowe urzędy pracy.
Przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z takiego finansowania szkoleń, powinien samodzielnie sprawdzić, czy właściwy dla rejestracji jego firmy PUP zaczął już nabór.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA