fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaBiznesNowe dofinansowanie na szkolenia pracowników

Nowe dofinansowanie na szkolenia pracowników

Nowa pula pieniędzy ze środków Funduszu Pracy została przeznaczona na szkolenia pracowników. Nawet 16 tys. złotych dofinansowania z państwowego urzędu pracy może otrzymać mikro, małe lub średniej wielkości przedsiębiorstwo. Jednak nie wszystkie szkolenia objęte są wsparciem – należy spełnić określone warunki.

Przedsiębiorca – by otrzymać dofinansowanie z nowej puli – musi zatrudniać pracowników na umowy o pracę i tylko ta forma zatrudnienia jest brana pod uwagę przy przyznawaniu środków. Koresponduje to z założeniami Polskiego Ładu, którego przepisy mają, w założeniu, wymusić zmniejszenie liczby „śmieciówek” na polskim rynku pracy.

Warunki wsparcia

O pieniądze mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Z tym, że mikrofirma dostanie 100 proc. dofinansowania kosztu szkolenia, ale już mała lub średnia firma musi mieć 20-proc. wkład własny, a PUP sfinansuje pozostałe 80 proc. kosztów. Nie jest też tak, że na każdego pracownika jest przeznaczonych aż 16 tys. złotych – jest to maksymalna kwota. O tym, ile to będzie konkretnie zdecyduje wielkość przedsiębiorstwa, rodzaj szkolenia i właściwe uargumentowanie wniosku ubiegającego się o te pieniądze.

Co można sfinansować?

Otrzymane z państwowego urzędu pracy pieniądze może przedsiębiorca przeznaczyć na zakup konkretnych szkoleń dla pracowników. Przede wszystkim są one dedykowane osobom powracającym na rynek pracy po przerwie spowodowanej opieką nad dzieckiem oraz tym, którzy nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły czy świadectwa dojrzałości. Wsparcie obejmuje też zwłaszcza pracowników po 45. roku życia.

Są też pieniądze dla służb medycznych, dla terapeutów i psychologów, pracowników służb socjalnych oraz domów pomocy społecznej, a także dla innych placówek, w których przebywają osoby chronicznie chore, z niepełnosprawnościami, seniorzy oraz chorzy na COVID-19. Chodzi zatem w pierwszym rzędzie o podniesienie kwalifikacji wszystkich opiekunów ludzi schorowanych oraz starszych, a także tych, którzy ucierpieli w wyniku pandemii.

Także dla firm innowacyjnych

Dofinansowaniu podlegają także firmy innowacyjne. Przedsiębiorcy mogą liczyć więc na pieniądze pomagające podnieść kwalifikacje pracowników w związku z zastosowaniem nowych technologii i narzędzi pracy. Wsparcie przewidziano również na kształcenie ustawiczne pracowników firm, które w wyniku lockdownów musiały ograniczyć swoją działalność. Wnioski o dofinansowanie przyjmują powiatowe urzędy pracy.
Przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z takiego finansowania szkoleń, powinien samodzielnie sprawdzić, czy właściwy dla rejestracji jego firmy PUP zaczął już nabór.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gdzie w Polsce jest najwięcej rzetelnych firm?

Najwięcej rzetelnych firm w Polsce funkcjonuje w województwach świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim. Najmniej rzetelne są natomiast przedsiębiorstwa ze Śląska.
3 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga firmy z Niemiec

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw decyduje się na przeniesienie części swojej działalności do Polski. Co jest tego powodem?
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska jednak ustąpi rolnikom?

Już wkrótce Unia Europejska ma przedstawić pakiet rozwiązań, któe mają zmniejszyć obawy rolników związane z importem rolnym z Ukrainy oraz wymogami Zielonego Ładu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA