fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesNowe pieniądze dla przedsiębiorców

Nowe pieniądze dla przedsiębiorców

Blisko 6 mld euro, w przeliczeniu na złote, zostanie udostępnione Polsce z funduszy europejskich na lata 2021-2027. Dystrybucją środków zajmie się PARP. Kolejne 2,8 mld euro otrzymają przedsiębiorcy z programu FENG. Pojawią się też nowe formy wsparcia firm, które mają być zróżnicowane i dopasowane do szybko zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej.

Z PARP przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać w sumie 6 mld euro, a sam program Polska Wschodnia (o budżecie 1,4 mld euro) został poszerzony o województwo mazowieckie – bez Warszawy. O kolejne, w sumie 2,8 mld euro, będą mogły starać się firmy ze specjalnego programu FENG. Trwają również prace nad uruchomieniem nowej formy dofinansowania unijnego na szkolenia pracowników.

Dofinansowanie z PARP przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na badania i inwestycje, wzornictwo i projektowanie, na cyfryzację i robotyzację. Także na działalność zagraniczną, szkolenia i doradztwo oraz rozwój w obszarze tzw. gospodarki obiegu zamkniętego (czyli dla firm rozwijających się jako firmy „zielone”).

Inwestycje ze środków UE mają podnosić firmy na wyższy poziom technologiczny. Promować innowacje, a także kształcić nowoczesne kadry. Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z aplikowaniem o pieniądze z UE, także w tym zakresie będą mogli się szkolić za unijne pieniądze.

Polska Wschodnia rozszerzona

Tym razem 1,4 mld euro z funduszy europejskich zostało zarezerwowane dla Polski Wschodniej. Pod „Polską Wschodnią” rozumiane są w tym przypadku województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie i – co ciekawe – także województwo mazowieckie (z wyjątkiem Warszawy i ościennych powiatów). Kolejne 1,3 mld euro to budżet Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego – z tych pieniędzy przedsiębiorcy będą mogli podnosić swoje i zatrudnionych kwalifikacje.

SMART jeszcze do 12 kwietnia

Do 12 kwietnia tego roku trwa rozpoczęty jeszcze w lutym nabór w ramach tzw. ścieżki SMART, w ramach której firmy mogą starać się o pieniądze na projekty badawczo-rozwojowo-inwestycyjne.

Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje atrakcyjne pożyczki dla przedsiębiorców turystycznych.

Wsparcie dla innowacyjnych firm

Z programów ponadregionalnych przedsiębiorcy mogą pozyskać środki na łącznie 2,8 mld euro w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Środki europejskie mogą posłużyć na sfinansowanie projektów polegających na inwestycjach w innowacje, czyli na wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych tylko produktów. Program FENG jest realizowany przy współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ośrodkiem Przetwarzania Informacji Państwowym Instytutem Badawczym.

Indywidualne Konta Rozwojowe?

W toku uzgodnień z Komisją Europejską jest także nowa pomoc dla przedsiębiorców, która ma zostać uruchomiona w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Będą to Indywidualne Konta Rozwojowe (IKR). Ich konstrukcja ma być trochę podobna do PPK – pracownik będzie miał specjalne konto zasilane środkami z UE, od swojego pracodawcy oraz własnymi, które będzie mógł wykorzystywać na szkolenia i podnoszenie swoich kwalifikacji.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.
2 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA