fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaBiznesNowe pieniądze dla przedsiębiorców

Nowe pieniądze dla przedsiębiorców

Blisko 6 mld euro, w przeliczeniu na złote, zostanie udostępnione Polsce z funduszy europejskich na lata 2021-2027. Dystrybucją środków zajmie się PARP. Kolejne 2,8 mld euro otrzymają przedsiębiorcy z programu FENG. Pojawią się też nowe formy wsparcia firm, które mają być zróżnicowane i dopasowane do szybko zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej.

Z PARP przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać w sumie 6 mld euro, a sam program Polska Wschodnia (o budżecie 1,4 mld euro) został poszerzony o województwo mazowieckie – bez Warszawy. O kolejne, w sumie 2,8 mld euro, będą mogły starać się firmy ze specjalnego programu FENG. Trwają również prace nad uruchomieniem nowej formy dofinansowania unijnego na szkolenia pracowników.

Dofinansowanie z PARP przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na badania i inwestycje, wzornictwo i projektowanie, na cyfryzację i robotyzację. Także na działalność zagraniczną, szkolenia i doradztwo oraz rozwój w obszarze tzw. gospodarki obiegu zamkniętego (czyli dla firm rozwijających się jako firmy „zielone”).

Inwestycje ze środków UE mają podnosić firmy na wyższy poziom technologiczny. Promować innowacje, a także kształcić nowoczesne kadry. Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z aplikowaniem o pieniądze z UE, także w tym zakresie będą mogli się szkolić za unijne pieniądze.

Polska Wschodnia rozszerzona

Tym razem 1,4 mld euro z funduszy europejskich zostało zarezerwowane dla Polski Wschodniej. Pod „Polską Wschodnią” rozumiane są w tym przypadku województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie i – co ciekawe – także województwo mazowieckie (z wyjątkiem Warszawy i ościennych powiatów). Kolejne 1,3 mld euro to budżet Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego – z tych pieniędzy przedsiębiorcy będą mogli podnosić swoje i zatrudnionych kwalifikacje.

SMART jeszcze do 12 kwietnia

Do 12 kwietnia tego roku trwa rozpoczęty jeszcze w lutym nabór w ramach tzw. ścieżki SMART, w ramach której firmy mogą starać się o pieniądze na projekty badawczo-rozwojowo-inwestycyjne.

Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje atrakcyjne pożyczki dla przedsiębiorców turystycznych.

Wsparcie dla innowacyjnych firm

Z programów ponadregionalnych przedsiębiorcy mogą pozyskać środki na łącznie 2,8 mld euro w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Środki europejskie mogą posłużyć na sfinansowanie projektów polegających na inwestycjach w innowacje, czyli na wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych tylko produktów. Program FENG jest realizowany przy współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ośrodkiem Przetwarzania Informacji Państwowym Instytutem Badawczym.

Indywidualne Konta Rozwojowe?

W toku uzgodnień z Komisją Europejską jest także nowa pomoc dla przedsiębiorców, która ma zostać uruchomiona w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Będą to Indywidualne Konta Rozwojowe (IKR). Ich konstrukcja ma być trochę podobna do PPK – pracownik będzie miał specjalne konto zasilane środkami z UE, od swojego pracodawcy oraz własnymi, które będzie mógł wykorzystywać na szkolenia i podnoszenie swoich kwalifikacji.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA