Raport „Mój jest ten kawałek podłogi. Liberalna i libertariańska autoidentyfikacja Polaków” powstał w ramach projektu Wolność pod lupą. Nazwą tą działacze Stowarzyszenia Libertariańskiego ochrzcili sfinansowane dzięki zbiórce crowdfundingowej badanie opinii publicznej, które na ich zlecenie przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych. Celem badania było sprawdzenie, jak duży odsetek Polaków wyraża poparcie dla szeroko pojętych postulatów liberalnych i libertariańskich, z jakich grup społecznych wywodzą się polscy liberałowie i które z wolnościowych postulatów cieszą się wśród nich największym poparciem.
Liberalny elektorat
Jak wyjaśniają autorzy publikacji, elektorat liberalny i libertariański stanowi w Polsce blisko jedną piątą wszystkich uprawnionych do głosowania. Są to częściej osoby w młodym i średnim wieku, z reguły lepiej wykształcone i zarabiające więcej niż przeciętnie, bez wyraźnej przewagi którejkolwiek z płci. Najczęściej popierane postulaty określane jako liberalne to: prawo do wyboru modelu rodziny, neutralność światopoglądowa państwa oraz brak finansowania instytucji religijnych z pieniędzy podatników.
Co ciekawe, polscy liberałowie i libertarianie nie skupiają się wyraźnie wokół jednej partii politycznej. Najczęściej popieranymi partiami są Konfederacja, Koalicja Obywatelska i Polska 2050 (w tej kolejności), jednak osoby deklarujące oddanie w wyborach głosu na którekolwiek z tych ugrupowań stanowią mniejszość. Największy odsetek respondentów nie identyfikuje się bowiem z żadną z partii, co zdaniem badaczy dowodzi istnienia na scenie politycznej wyraźnej luki, którą wypełnić mogłaby formacja o konsekwentnie liberalnym programie, pod którym mogliby podpisać się wyborcy dotychczas uważający się za niereprezentowanych.
Postulaty liberałów
W raporcie czytamy, że „polscy liberałowie chcieliby obniżki podatków zamiast programu 500+, wolności w zakresie wyboru modelu rodziny i stylu życia, finansowania kościołów wyłącznie przez wiernych, obniżki podatków, która sprawi, że będą częściej charytatywnie
wspierać biedniejszych, większej wolności słowa (…)”. To typowe postulaty Konfederacji. Choć na pierwszym miejscu u liberała powinien być postulat wolnego rynku.
Ponadto badani liberałowie „nie wyobrażają sobie (…) opieki medycznej bez wsparcia państwa, przejęcia funkcji państwa przez prywatne firmy, niepodejmowania walki z nierównościami, rezygnacji państwa z zapewniania bezpieczeństwa obywatelom, prymatu wolności nad bezpieczeństwem czy rozwoju technologii bez wsparcia państwa„. To z kolei są typowe postulaty socjalnego państwa reprezentowanego przez PiS.