fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajNowy raport. Czy liberałowie są liberałami?

Nowy raport. Czy liberałowie są liberałami?

Prawie 20 proc. Polaków ma liberalne poglądy. Jednocześnie ta grupa społeczna nie ma odpowiedniej reprezentacji politycznej i proporcjonalnego do swojej liczebności wpływu na debatę publiczną. Postulaty liberałów są ignorowane. Takie wnioski wypływają z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie.

Raport „Mój jest ten kawałek podłogi. Liberalna i libertariańska autoidentyfikacja Polaków” powstał w ramach projektu Wolność pod lupą. Nazwą tą działacze Stowarzyszenia Libertariańskiego ochrzcili sfinansowane dzięki zbiórce crowdfundingowej badanie opinii publicznej, które na ich zlecenie przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych. Celem badania było sprawdzenie, jak duży odsetek Polaków wyraża poparcie dla szeroko pojętych postulatów liberalnych i libertariańskich, z jakich grup społecznych wywodzą się polscy liberałowie i które z wolnościowych postulatów cieszą się wśród nich największym poparciem.

Liberalny elektorat

Jak wyjaśniają autorzy publikacji, elektorat liberalny i libertariański stanowi w Polsce blisko jedną piątą wszystkich uprawnionych do głosowania. Są to częściej osoby w młodym i średnim wieku, z reguły lepiej wykształcone i zarabiające więcej niż przeciętnie, bez wyraźnej przewagi którejkolwiek z płci. Najczęściej popierane postulaty określane jako liberalne to: prawo do wyboru modelu rodziny, neutralność światopoglądowa państwa oraz brak finansowania instytucji religijnych z pieniędzy podatników.

Co ciekawe, polscy liberałowie i libertarianie nie skupiają się wyraźnie wokół jednej partii politycznej. Najczęściej popieranymi partiami są Konfederacja, Koalicja Obywatelska i Polska 2050 (w tej kolejności), jednak osoby deklarujące oddanie w wyborach głosu na którekolwiek z tych ugrupowań stanowią mniejszość. Największy odsetek respondentów nie identyfikuje się bowiem z żadną z partii, co zdaniem badaczy dowodzi istnienia na scenie politycznej wyraźnej luki, którą wypełnić mogłaby formacja o konsekwentnie liberalnym programie, pod którym mogliby podpisać się wyborcy dotychczas uważający się za niereprezentowanych.

Postulaty liberałów

W raporcie czytamy, że „polscy liberałowie chcieliby obniżki podatków zamiast programu 500+, wolności w zakresie wyboru modelu rodziny i stylu życia, finansowania kościołów wyłącznie przez wiernych, obniżki podatków, która sprawi, że będą częściej charytatywnie
wspierać biedniejszych, większej wolności słowa (…)”. To typowe postulaty Konfederacji. Choć na pierwszym miejscu u liberała powinien być postulat wolnego rynku.

Ponadto badani liberałowie „nie wyobrażają sobie (…) opieki medycznej bez wsparcia państwa, przejęcia funkcji państwa przez prywatne firmy, niepodejmowania walki z nierównościami, rezygnacji państwa z zapewniania bezpieczeństwa obywatelom, prymatu wolności nad bezpieczeństwem czy rozwoju technologii bez wsparcia państwa„. To z kolei są typowe postulaty socjalnego państwa reprezentowanego przez PiS.

Źródło: Stowarzyszenie Libertariańskie
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA