fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKulturaFilharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Rzeszowie aktywnie prowadzi działalność artystyczną nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Od 2017 r. instytucja jest współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwala nie tylko na rozszerzenie i uatrakcyjnienie działalności, ale tworzy szereg okazji do współpracy koncertowej z partnerami zagranicznymi. W latach 2009-2023 za granicą zrealizowano 51 przedsięwzięć artystycznych w czasie 21 podróży zagranicznych: Austria (10), Belgia (2), Chiny (9), Czechy (2), Gruzja (1), Hiszpania (2), Litwa (1), Niemcy (9), Portugalia (5), Słowacja (2), Ukraina (3), Watykan (2), Węgry (1), Włochy (2).

Muzyczny Łańcut

Od 1961 r. Filharmonia Podkarpacka jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Festiwal jest cyklem nadzwyczajnych wydarzeń muzycznych, a światową rangę nadaje mu nie tylko udział licznego grona odbiorców, ale przede wszystkim koncerty artystów o międzynarodowej renomie, takich jak Barbara Hendricks, Jose Carreras, Josef Malovany, Andreas Scholl, Xavier de Maistre, Cameron Carpentier, Adam Harasiewicz, Kate Liu, A Bu, Julian Rachlin, Shlomo Mintz, Mischa Maisky, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Beczała, Artur Ruciński czy Ivo Pogorelić.

Jednym z priorytetów w programie działania Filharmonii jest edukacja muzyczna. Poza koncertami dla dzieci i młodzieży realizowane są audycje umuzykalniające, spektakle słowno-muzyczne oraz różnego rodzaju projekty, także o charakterze interdyscyplinarnym. W ramach zadań edukacyjnych skierowanych do najmłodszych odbiorców Filharmonia realizuje rocznie średnio ponad 900 przedsięwzięć artystycznych.

Od kilkunastu już lat, dzięki wsparciu finansowym z budżetu województwa podkarpackiego, Filharmonia im. Artura Malawskiego realizuje cykl koncertów w ramach projektu „Przestrzeń otwarta dla muzyki”, które odbywają się w różnych miejscach regionu, m.in. w Rymanowie-Zdroju, Ustrzykach Dolnych, Jaśle, Dębicy, Przemyślu, Mielcu, Jarosławiu, Leżajsku, Kolbuszowej, Sanoku, Dynowie czy Dubiecku. W ubiegłym roku Filharmonia zrealizowała też cykl koncertów pod nazwą „Noc w Filharmonii”, w czasie których wystąpił m.in. Paweł Steczek z zespołem.

Czas na jubileusz

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej przygotowuje się obecnie do obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia, który przypadnie w sezonie koncertowym 2024/2025. Z tej okazji ukaże się m.in. płyta CD z nagraniami utworów patrona instytucji – Artura Malawskiego.

Filharmonia Podkarpacka zaprasza na koncerty do swojej siedziby, gmachu usytuowanego w Rzeszowie przy ul. Chopina 30, gdzie artyści już od prawie 70 lat dzielą się z Państwem sztuką muzyczną.

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

Najrzadsza, najdroższa, najpiękniejsza

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o złotą 50-dukatówkę Zygmunta III Wazy. Cenna moneta została kupiona na aukcji za 2,7 mln złotych, a licytacja trwała… minutę. 50 dukatów w złocie jest prawdziwym białym krukiem wśród kolekcji numizmatycznych na świecie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA