fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaKulturaCzy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?

Komiksowa wersja Biblii stworzona została przez najznakomitszych i najbardziej uznanych artystów pracujących na co dzień „w stajni” DC Comics i Marvel. Artyści postanowili połączyć siły i opowiedzieć komiksową historię Jezusa z Nazaretu. Adaptacja komiksowa życia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa okazała się sporym sukcesem wydawniczym w USA i na Zachodzie. Nie był to wprawdzie sukces na miarę filmowej „Pasji” Mela Gibsona, ale dzięki świetnym rysunkom zainteresowanie czytelników było duże (także w Polsce). Po tym sukcesie wydawniczym artyści Marvela i DC Komiks postanowili zilustrować całą Biblię. Ich zamiar łączył się z tytaniczną wręcz pracą, ale po długim czasie okazało się, że twórcom Marvela udało się stworzyć piękne dzieło a nawet – jak twierdzą niektórzy czytelnicy – arcydzieło.

Biblia w komiksie wydana pod tytułem „Biblia. Boża historia od Początku po Wieczność” jest zupełnie nowym i oryginalnym dziełem amerykańskich mistrzów komiksu. Ilustratorzy zza wielkiej wody stworzyli zupełnie nową „Biblię w komiksie”, nie wzorując się w żaden sposób na innych komiksowych adaptacjach biblijnych. Porywające przedstawienie biblijnych historii w obrazie spodobało się fanom komiksu w USA. Co więcej, dzięki zamieszczeniu u dołu każdej strony odniesienia do konkretnych fragmentów Pisma Świętego czytelnik będzie mógł porównać daną sekwencje komiksowych obrazów z oryginałem. Tym samym komiks doskonale spełnia rolę ewangelizacyjną – zachęca bowiem do czytania Biblii. W USA komiksowa adaptacja biblii według Marvela odniosła duży sukces, czy podobnie stanie się nad Wisłą? Niebawem się okaże. „Biblia. Boża historia od Początku po Wieczność” na pewno może być jednym z prezentów dla dzieci przystępujących w maju do Pierwszej Komunii Świętej.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czym festiwal Millenium filmów dokumentalnych zaskoczy nas w tym roku?

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. W tym roku wraz z twórcami i bohaterami poszczególnych dokumentów obchodzimy jego 21. edycję. Festiwal trwa od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji to „W relacji ze światem”. Tak uniwersalny temat pozwala na pokazanie szerokiego wachlarzu filmów dokumentalnych.
3 MIN CZYTANIA

„Challengers” i tenisowe szaleństwo na całym globie

Do kin wszedł nowy, uważany za przebój tego roku, film „Challengers”. Obsadzona w roli głównej Zendaya promowała produkcję od marca, paradując w tenisowych strojach. To właśnie ta dyscyplina jest głównym tematem filmu. Czy opowieść o rakietach i piłkach jest na tyle dobra, aby tenis utrzymał się w mainstreamie?
4 MIN CZYTANIA

„Kobieta z…”. Andrzej czy Aniela?

Film „Kobieta z…” jest pionierski na polskim rynku. Nikt nad Wisłą nie stworzył wcześniej obrazu tak szczegółowo opisującego historię osoby nieheteronormatywnej. Czy Małgorzata Szumowska i Michał Englert zrobili to umiejętnie?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA