Ministerstwo Finansów zaproponowało obniżenie najniższej stawki PIT z 17 do 12 proc. Zmiany mają wejść w życie od 2023 r., ale będą obowiązywać wstecznie od 1 lipca 2022 r.

PAP/Darek Delmanowicz

Próg podatkowy 120 tys. zł i kwota wolna 30 tys. zł mają pozostać bez zmian – wynika z przedstawionych przez Ministerstwo Finansów propozycji zmian podatkowych. Rozwiązanie dotyczy podatników na skali podatkowej: pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców, emerytów i rencistów. W sumie – 25 mln podatników.

Ministerstwo proponuje ponadto zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta wzrośnie z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej).

– Proponowane zmiany są odpowiedzią na sygnały płynące od podatników, w tym przedsiębiorców oraz ekspertów. Chcemy zapewnić większą przewidywalność rozliczeń podatkowych i kolejny raz obniżyć podatki – mówi wiceminister finansów Artur Soboń. – Zachęcam wszystkich do aktywnego udziału w konsultacjach. Zależy nam na tym, by ostateczny kształt przepisów został wypracowany w porozumieniu ze stroną społeczną, w tym z organizacjami pracodawców, związkami zawodowymi, księgowymi i doradcami podatkowymi – podkreśla.

Koszty dla budżetu tych i kilku innych zaproponowanych zmian oszacowano na 15 mld zł rocznie.

Resort zakłada, że zmiany wejdą w życie od 2023 r., ale będą obowiązywać wstecznie od 1 lipca 2022 r.

Poprzedni artykułAmeryka ostrzega Chiny i inne kraje
Następny artykułUlga dla klasy średniej do kosza