fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajOdtwarzanie rolnictwa czas zacząć?

Odtwarzanie rolnictwa czas zacząć?

Przedsiębiorcy sektora przetwórstwa rolno-spożywczego mają otrzymać 1,2 miliarda euro – obiecało ministerstwo.

Słusznie zauważa Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, że o cenie produktów kupowanych od polskiego rolnika przez polskich konsumentów powinny decydować nie zagraniczne, ale polskie firmy.

Przy okazji niedawnych „gospodarskich” odwiedzin pana ministra w krajowej firmie Dawtona, słynącej przede wszystkim (ale nie tylko) z produkcji soków pomidorowych, minister Telus wspomniał, że państwo zamierza przeznaczyć 1,2 miliarda euro na – zacytujmy – „odtworzenie polskiego rolnictwa”.

Trudno odmówić racji ministrowi, gdy stwierdza, że firm takich jak Dawtona powinno było powstać więcej. Wtedy – w jego opinii – o cenie produktów kupowanych od polskiego rolnika decydowałyby polskie firmy, a nie zagraniczne koncerny, tak jak to ma miejsce obecnie.

Minister Telus zapewniał rolników, że zależy mu na tym, by polskie firmy się rozwijały i ściśle współpracowały z polskimi rolnikami. W jego ocenie leży to w interesie rolników i ich firm, a także konsumentów i całej gospodarki.

Szokować może nie tylko naprawdę duża kwota przeznaczona na odtworzenie polskiego przemysłu rolno-spożywczego. Narzuca się jednak pytanie: to polski kapitał nie kontroluje przemysłu rolno-spożywczego, skoro trzeba go odtwarzać? Kiedy i jak do tego doszło?

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA