fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajOdtwarzanie rolnictwa czas zacząć?

Odtwarzanie rolnictwa czas zacząć?

Przedsiębiorcy sektora przetwórstwa rolno-spożywczego mają otrzymać 1,2 miliarda euro – obiecało ministerstwo.

Słusznie zauważa Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, że o cenie produktów kupowanych od polskiego rolnika przez polskich konsumentów powinny decydować nie zagraniczne, ale polskie firmy.

Przy okazji niedawnych „gospodarskich” odwiedzin pana ministra w krajowej firmie Dawtona, słynącej przede wszystkim (ale nie tylko) z produkcji soków pomidorowych, minister Telus wspomniał, że państwo zamierza przeznaczyć 1,2 miliarda euro na – zacytujmy – „odtworzenie polskiego rolnictwa”.

Trudno odmówić racji ministrowi, gdy stwierdza, że firm takich jak Dawtona powinno było powstać więcej. Wtedy – w jego opinii – o cenie produktów kupowanych od polskiego rolnika decydowałyby polskie firmy, a nie zagraniczne koncerny, tak jak to ma miejsce obecnie.

Minister Telus zapewniał rolników, że zależy mu na tym, by polskie firmy się rozwijały i ściśle współpracowały z polskimi rolnikami. W jego ocenie leży to w interesie rolników i ich firm, a także konsumentów i całej gospodarki.

Szokować może nie tylko naprawdę duża kwota przeznaczona na odtworzenie polskiego przemysłu rolno-spożywczego. Narzuca się jednak pytanie: to polski kapitał nie kontroluje przemysłu rolno-spożywczego, skoro trzeba go odtwarzać? Kiedy i jak do tego doszło?

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA