fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportOlbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.

Aż o przeszło 1000 proc. w minionym roku wzrósł przemyt papierosów z Białorusi do Polski – alarmuje „Rzeczpospolita”. Według przytaczanych danych Straży Granicznej, w 2022 r. polskie służby przejęły przemycane z Białorusi towary o wartości 5,8 mln złotych, podczas gdy w 2023 r. było to już 30 mln złotych.

Tylko w przypadku papierosów z Białorusi wartość ujawnionego przemytu skoczyła z 2 mln do 24 mln złotych. W sumie przejęto 1,2 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, które były przewożone w ciężarówkach, ale też w transportach kolejowych z drewnem, węglem czy solą. Według Straży Granicznej tak lawinowy wzrost kontrabandy to skutek podwyżek w Polsce, które też dotknęły papierosów.

Tam, gdzie rządy drastycznie jakieś dobra opodatkowują, tam dostarczają je grupy przestępcze. A ponieważ na Białorusi takie grupy są w części autoryzowane przez władze tego państwa, to nic dziwnego, że skala przemyconych stamtąd do Polski towarów rośnie, o czym świadczą statystyki skonfiskowanych towarów przez polskie służby graniczne

– powiedział „Rzeczpospolitej” dr Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, który przewiduje, że przez drożyznę przemyt ten może się nasilać.

Szmuglem papierosów z Białorusi do Polski zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, a sam towar pochodzi z legalnych fabryk w tym kraju. Do wzrostu przemytu doszło również na granicach z Litwą (o 84 proc.) oraz z Rosją (o 150 proc.).

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA