fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaEkologiaCzy przez UE do Europy wróci malaria?

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.

To jeden z elementów Europejskiego Zielonego Ładu. W Polsce efektem będzie konieczność zalania wodą ponad 400 tys. hektarów ziemi ornej. Ma to doprowadzić do odbudowy siedlisk przyrodniczych.

Ekooszołomy „za”

Jak informuje serwis OKO.press, rozporządzenie zakłada, że „do 2030 r. zostanie odtworzonych co najmniej 20 proc. terenów podmokłych, rzek, lasów, użytków zielonych, a także ekosystemów morskich. Do 2050 r. wszystkie takie obszary na lądzie i na morzu powinny zostać odbudowane”. Ma m.in. dojść do przywrócenia swobodnego przepływu 25 tys. kilometrów europejskich rzek poprzez usuwanie zbędnych barier.

Mamy nadzieję, że to sygnał coraz większego zrozumienia w instytucjach Unii Europejskiej, że odbudowa zasobów przyrody jest jednym z rozwiązań dla kryzysu klimatycznego i różnorodności biologicznej

– komentuje Dariusz Gatkowski z WWF Polska.

Negatywne skutki

Przepisy spotkały się ze sprzeciwem środowisk rolniczych, a także Europejskiej Partii Ludowej (do której należy PO). Zdaniem przeciwników tych rozwiązań doprowadzą one do zmniejszenia produkcji żywności w Unii Europejskiej i osłabienia bezpieczeństwa żywnościowego. W wyniku przywracania obszarów bagiennych i mokradeł może nas też czekać powrót takich chorób jak malaria.

Z polskich europarlamentarzystów przeciwko głosowały Joanna Kopcińska i Anna Zalewska (z PiS). Adam Jarubas i Jarosław Kalinowski (z PSL) wstrzymali się od głosu.

Pamiętajmy, że ta sama Unia Europejska, które teraz chce przywracać różnorodność przyrodniczą, wcześniej sama – swoimi absurdalnymi dopłatami do rolnictwa – tę różnorodności niszczyła.

Źródło: oko.press

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.
< 1 MIN CZYTANIA

Branża napojów apeluje w sprawie systemu kaucyjnego

Producenci napojów chcą pilnych i fundamentalnych zmian w ustawie regulującej system kaucyjny w Polsce i apelują w tej sprawie do rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA