fbpx
wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaInnowacjePierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.

Lądownik Odyseusz podczas osiadania na powierzchni księżyca wywrócił się. Jednak nadal utrzymywana jest z nim komunikacja z Ziemi. 

Odyseusz jest pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym w ramach misji IM – 1. Jest ona częścią programu NASA Commercial Lunar Payload Services, w ramach którego amerykańska agencja chce wysyłać na Księżyc niewielkie lądowniki i łaziki przygotowane przez prywatne firmy. 

Lądownik został wyprodukowany przez komercyjną firmę Intuitive Machines, która zdobyła środki na jego realizację w ramach wartego 118 milionów dolarów kontraktu z NASA. Na orbitę dostał się na rakiecie Falcon 9, stworzonej przez firm SpaceX. 

W najbliższym roku na księżycu mają się pojawić dwa kolejne podobne lądowniki. 

Wysłąnie Odyseusza na Księżyc jest pierwszą od 1972 roku amerykańską inicjatywą, w wyniku której urządzenie z tego kraju wylądowało na Srebrnym Globie. 

Do tej pory sukcesem zakończyły się bezzałogowe misje lądowania na Księżycu realizowane przez pięć państw: USA, Rosję, Chiny, Indie i Japonię. Tylko Amerykańscy astronauci stawiali na nim swoje kroki, ostatni raz 52 lata temu. Obecnie NASA realizuje program Artemis, którego celem jest ponowne wysłanie człowieka na Księżyc w 2026 roku. 

cnbc.com, cnn.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA