fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjePierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.

Lądownik Odyseusz podczas osiadania na powierzchni księżyca wywrócił się. Jednak nadal utrzymywana jest z nim komunikacja z Ziemi. 

Odyseusz jest pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym w ramach misji IM – 1. Jest ona częścią programu NASA Commercial Lunar Payload Services, w ramach którego amerykańska agencja chce wysyłać na Księżyc niewielkie lądowniki i łaziki przygotowane przez prywatne firmy. 

Lądownik został wyprodukowany przez komercyjną firmę Intuitive Machines, która zdobyła środki na jego realizację w ramach wartego 118 milionów dolarów kontraktu z NASA. Na orbitę dostał się na rakiecie Falcon 9, stworzonej przez firm SpaceX. 

W najbliższym roku na księżycu mają się pojawić dwa kolejne podobne lądowniki. 

Wysłąnie Odyseusza na Księżyc jest pierwszą od 1972 roku amerykańską inicjatywą, w wyniku której urządzenie z tego kraju wylądowało na Srebrnym Globie. 

Do tej pory sukcesem zakończyły się bezzałogowe misje lądowania na Księżycu realizowane przez pięć państw: USA, Rosję, Chiny, Indie i Japonię. Tylko Amerykańscy astronauci stawiali na nim swoje kroki, ostatni raz 52 lata temu. Obecnie NASA realizuje program Artemis, którego celem jest ponowne wysłanie człowieka na Księżyc w 2026 roku. 

cnbc.com, cnn.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA