fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajKrzysztof Bosak: „Kamienie milowe, które zamierza realizować rząd, to zaprzeczenie praworządności"

Krzysztof Bosak: „Kamienie milowe, które zamierza realizować rząd, to zaprzeczenie praworządności”

Politycy Konfederacji sprzeciwiają się realizowaniu unijnych żądań pod postacią tzw. kamieni milowych i dodatkowemu opodatkowaniu Polaków oraz zadłużaniu państwa.

Sejm rozpoczął posiedzenie, podczas którego zajmuje się m.in. projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przygotowanym przez posłów PiS.

– Od samego początku jesteśmy przeciwni wprowadzaniu Polskiej w mechanizm wspólnego zadłużenia z całą Unią Europejską. Jesteśmy również przeciwni uchwalaniu tej ustawy – oświadczył poseł Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Szef koła Konfederacja wymienił wiele powodów takiego stanowiska, a za podstawowy i pierwszy uznał, że „wspólne zadłużenie z Komisją Europejską rodzi daleko idące zobowiązania”.

– To jest zobowiązanie spłaty tego zadłużenia do 2058 r., to jest zobowiązanie wydawania tych pieniędzy zgodnie, a przynajmniej w znacznej części, ze wskazaniami Komisji Europejskiej, a nie z potrzebami polskiego społeczeństwa, to jest zobowiązanie polegające na spłacaniu tych pieniędzy z nowych, tzw. zasobów własnych, czyli nałożeniu podatków federalnych Unii Europejskiej na Polaków – wymieniał.

Bosak przypomniał, że z tymi propozycjami zmian związane są tzw. kamienie milowe, czyli lista ponad 100 zobowiązań. Wśród nich wymienił pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych, walkę z motoryzacją, w tym wprowadzenie wyższych opłat rejestracyjnych, płatnych dróg czy podatku od posiadania samochodu oraz zobowiązania związane z ciepłownictwem, takie jak obowiązek zmiany źródeł ogrzewania.

Szef koła Konfederacji odniósł się też do oczekiwanych przez KE zmian w sądownictwie i projektu ustawy o SN, który „ma wypełniać kamień milowy związane z tak zwaną praworządnością”.

– To, co się szykuje, to zaprzeczenie praworządności. Sędziowie mają mieć prawo podważać nawzajem prawomocność swojego powołania. W ślad za tym idzie podważanie obowiązywania wyroków wydawanych przez jednych sędziów w oczach drugich – powiedział. Przekonywał, że proponowane zmiany wprowadzą „całkowity relatywizm sędziowski”, gdyż „ktoś będzie mógł być sędzią w jednej sprawie, a w innej sprawie będzie mógł być nieuznawany”.

Z kolei w opinii posła Dobromira Sośnierza, kolejne postulaty Unii Europejskiej obecny rząd realizuje „klękaniem, mając obrzękłe kolana”. Dodał, że rząd postępuje tak tylko po to, „żeby cokolwiek dostać z pieniędzy, których teraz przed wyborami mu brakuje”. Jego zdaniem, w tym celu rząd jest gotów posunąć się także do łamania Konstytucji RP.

– Tutaj chodzi o art. 184 konstytucji na przykład, który reguluje kompetencje NSA. W tym przypadku nie stanowi to problemu ani dla rządu, ale co ciekawe również dla opozycji, która takie lamenty nad konstytucją zgłosiła – zauważył Sośnierz.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA