fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajBranża mleczarska w tarapatach. Sektor notuje straty

Branża mleczarska w tarapatach. Sektor notuje straty

Polski sektor mleczarski boryka się z osłabieniem koniunktury, a największe problemy mogą mieć mniejsze przedsiębiorstwa.

W pierwszej połowie 2023 roku sektor mleczarski w Polsce odnotował zagregowaną stratę wynoszącą 14 mln złotych – poinformował Portal Spożywczy. Jest to skutek postępującego wzrostu kosztów prowadzenia działalności w warunkach spadających przychodów.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku przychody polskiej branży mleczarskiej były o 4 proc. niższe w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Wypowiadający się dla Portalu Spożywczego Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynku Agrifood w Banku Pekao S.A., wyjaśnił, że wyniki były gorsze pomimo tego, że od początku roku firmy obniżają ceny skupu mleka surowego. Wzrost kosztów energii i pracy były jednak nie do przeskoczenia.

Obecna sytuacja na rynku jest najmniej odczuwalna dla największych firm, które mają silną markę, mocną ekspozycję eksportową oraz prowadzą działalność na dużą skalę. Mowa tu o przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 250 osób. W 2021 roku udział takich firm w łącznych przychodach wyniósł aż 78 proc., podczas gdy jeszcze w 2012 roku było to 69 proc. Mniejsze firmy są też bardziej podatne na deficyty, a według przytaczanych przez eksperta danych, w okresie 2015-2021 średnio 14 proc. dużych podmiotów wykazywało stratę brutto, podczas gdy w przypadku średnich firm było to aż 29 proc.

Zdaniem Grzegorza Rykaczewskiego tegoroczne pogorszenie koniunktury najpewniej też mocniej odbije się na średnich podmiotach, a potwierdzeniem tego może być nasilenie tendencji konsolidacyjnych obserwowane w krajowym przetwórstwie.

Źródło: www.portalspozywczy.pl

https://fpg24.pl/trudny-czas-dla-producentow-mleka/

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA