fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolska przyciąga firmy z Niemiec

Polska przyciąga firmy z Niemiec

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw decyduje się na przeniesienie części swojej działalności do Polski. Co jest tego powodem?

Rośnie liczba firm z Niemiec, które decydują się na przeniesienie produkcji do Polski – podaje Polskie Radio powołując się na niemiecki magazyn „Focus”. Powodów takich decyzji jest kilka, a jedną z nich są mniejsze przeszkody biurokratyczne w naszym kraju.

Już teraz w Polsce funkcjonuje około 9,5 tys. niemieckich przedsiębiorstw, a kolejne firmy mają w planach przeniesienie się do naszego kraju. Mowa tutaj na przykład o producencie sprzętu AGD Miele, który uzasadnia swą decyzję o przenosinach nie tylko mniejszą biurokracją w Polsce, ale też niższymi kosztami.

Kolejną firmą, która zapowiedziała przeniesienie produkcji z Niemiec do Polski jest przedsiębiorstwo Kempf, które od 75 lat produkuje pojazdy rolnicze i budowlane. Włodarzom tej marki nie podoba się polityka i sytuacja gospodarcza w Niemczech, co ma utrudniać firmie inwestycje i rozwój.

Poza mniejszymi obciążeniami biurokratycznymi, ulgami podatkowymi oraz dobrą infrastrukturą w Polsce, niemieckie firmy cenią również w naszym kraju dobrze wykształconych specjalistów. Według „Focusa” Polacy są bardziej zmotywowani, chętniej się rozwijają i bardziej zależy im na sukcesie firmy. Poza tym polscy specjaliści czują się osobiście odpowiedzialni za ewentualne błędy. Niebagatelne znaczenie ma również docenianie w Polsce kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Źródło: Polskie Radio 24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA