fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaTransportPort Gdańsk najlepszy w Europie!

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.

Według najnowszych danych Eurostatu w 2022 r. w Gdańsku przeładowano aż o 40 proc. ton więcej towarów niż w roku 2021. To wzrost aż o 18,1 mln ton w skali roku.

W sumie w 2022 roku w Gdańsku przeładowano 63,1 mln ton towaru, podczas gdy rok temu było to 45 mln ton. Ubiegłoroczny wynik Gdańska oznacza, że polski port pod względem wolumenu przeładunku wyprzedził między innymi niemiecki Bremerhaven, w którym przeładowano 42,7 mln ton towaru oraz hiszpańską Barcelonę – 57,4 mln ton. Jednocześnie Gdańsk zbliżył się wynikiem do Marsylii, gdzie przeładowano 66,9 mln ton towaru.

W sumie w 2022 r. w portach Unii Europejskiej przeładowano 3,48 mld ton, czyli o 3,45 mln ton więcej niż w 2021 r. To wzrost o 0,8 proc. Największym portem w Europie pozostaje natomiast holenderski Rotterdam – z wynikiem 427 mln ton. Drugie miejsce zajęła Antwerpia-Brugia w Belgii z przeładunkiem na poziomie 254 mln ton oraz niemiecki Hamburg ze 103 mln ton.

Doskonałe wyniki przeładunkowe holenderskich portów w Rotterdamie, Amsterdamie i Zelandii, które łącznie obsłużyły 565 mln ton towarów, oznacza że Holandia pozostaje centrum transportu morskiego w UE. W sumie holenderskie porty przeładowały 16 proc. całkowitego wolumenu towarów morskich przeładowanych w ubiegłym roku w UE.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA