fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaTransportPort Gdańsk najlepszy w Europie!

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.

Według najnowszych danych Eurostatu w 2022 r. w Gdańsku przeładowano aż o 40 proc. ton więcej towarów niż w roku 2021. To wzrost aż o 18,1 mln ton w skali roku.

W sumie w 2022 roku w Gdańsku przeładowano 63,1 mln ton towaru, podczas gdy rok temu było to 45 mln ton. Ubiegłoroczny wynik Gdańska oznacza, że polski port pod względem wolumenu przeładunku wyprzedził między innymi niemiecki Bremerhaven, w którym przeładowano 42,7 mln ton towaru oraz hiszpańską Barcelonę – 57,4 mln ton. Jednocześnie Gdańsk zbliżył się wynikiem do Marsylii, gdzie przeładowano 66,9 mln ton towaru.

W sumie w 2022 r. w portach Unii Europejskiej przeładowano 3,48 mld ton, czyli o 3,45 mln ton więcej niż w 2021 r. To wzrost o 0,8 proc. Największym portem w Europie pozostaje natomiast holenderski Rotterdam – z wynikiem 427 mln ton. Drugie miejsce zajęła Antwerpia-Brugia w Belgii z przeładunkiem na poziomie 254 mln ton oraz niemiecki Hamburg ze 103 mln ton.

Doskonałe wyniki przeładunkowe holenderskich portów w Rotterdamie, Amsterdamie i Zelandii, które łącznie obsłużyły 565 mln ton towarów, oznacza że Holandia pozostaje centrum transportu morskiego w UE. W sumie holenderskie porty przeładowały 16 proc. całkowitego wolumenu towarów morskich przeładowanych w ubiegłym roku w UE.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Krakowska SCT odłożona do lamusa?

Działacze oddolnego Ruchu Społecznego „Nie oddamy miasta” domagają się, by stworzona w Krakowie strefa czystego transportu (SCT) została jak najszybciej zlikwidowana. Powołują się nie tylko na wyrok WSA w tej sprawie, ale wytaczają coraz to nowsze argumenty mające przemawiać za tym, że to nie samochody są przyczyną krakowskiego smogu, zaś same takie strefy to pomyłka.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA