fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaPodatkiPrzedsiębiorcy proponują nowy system podatkowy

Przedsiębiorcy proponują nowy system podatkowy

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute zaprezentowały postulaty reformy podatkowej, która ma na celu realne zwiększenie wynagrodzeń Polaków bez podwyższania kosztów przedsiębiorców oraz zachowanie neutralności dla wpływów budżetowych.

Propozycja ZPP i WEI to właściwie całkowicie nowy system podatkowy. Z jednej strony miałyby zostać zlikwidowane wszystkie najważniejsze podatki: PIT, CIT, VAT z różnymi stawkami oraz składki płacone na ZUS i NFZ. W ich miejsce pojawiłyby się całkiem nowe podatki.

Nowe podatki

Autorzy proponują wprowadzenie następujących podatków:

– 23,5-proc. podatek od funduszu płac;
– ryczałtowe opodatkowanie JDG i małych spółek w wysokości od 1,5 proc. do 17 proc.;
– 0,5-proc. podatek dla banków i instytucji finansowych;
– 1,5-proc. podatek dla przedsiębiorców;
– podatek od dywidendy w wysokości 23,5 proc.;
– VAT z jednolitą  stawką 17,75 proc. plus 2 proc. na zbrojenia.

Nowe podatki miałyby dać nawet wyższe wpływy niż dotychczasowe. Oszacowano je na kwotę prawie 873 mld zł.

Uwagi i zastrzeżenia

Do nowego systemu podatkowego autorzy mają kilka uwag i zastrzeżeń:

– konieczne będzie wprowadzenie zmian w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej poprzez wyodrębnienie mikroprzedsiębiorców z grona MŚP;
– nowy system podatkowy uwzględnia zwiększenie finansowania modernizacji armii w taki sposób, aby przeznaczać docelowo 5 proc. PKB na ten cel;
– płacenie przez osoby prawne podatku przychodowego zamiast podatku CIT pozwoli na wyeliminowanie agresywnej optymalizacji podatkowej stosowanej przez międzynarodowe korporacje;
– zaproponowane rozwiązania pozwolą istotnie uprościć system podatkowy sprawiając, że podatki będą proste do obliczenia przez przedsiębiorców i poboru przez organy. Spowoduje to znaczące odciążenie organów skarbowych.

Źródło: wei.org.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA