fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaPodatkiPrzedsiębiorcy proponują nowy system podatkowy

Przedsiębiorcy proponują nowy system podatkowy

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute zaprezentowały postulaty reformy podatkowej, która ma na celu realne zwiększenie wynagrodzeń Polaków bez podwyższania kosztów przedsiębiorców oraz zachowanie neutralności dla wpływów budżetowych.

Propozycja ZPP i WEI to właściwie całkowicie nowy system podatkowy. Z jednej strony miałyby zostać zlikwidowane wszystkie najważniejsze podatki: PIT, CIT, VAT z różnymi stawkami oraz składki płacone na ZUS i NFZ. W ich miejsce pojawiłyby się całkiem nowe podatki.

Nowe podatki

Autorzy proponują wprowadzenie następujących podatków:

– 23,5-proc. podatek od funduszu płac;
– ryczałtowe opodatkowanie JDG i małych spółek w wysokości od 1,5 proc. do 17 proc.;
– 0,5-proc. podatek dla banków i instytucji finansowych;
– 1,5-proc. podatek dla przedsiębiorców;
– podatek od dywidendy w wysokości 23,5 proc.;
– VAT z jednolitą  stawką 17,75 proc. plus 2 proc. na zbrojenia.

Nowe podatki miałyby dać nawet wyższe wpływy niż dotychczasowe. Oszacowano je na kwotę prawie 873 mld zł.

Uwagi i zastrzeżenia

Do nowego systemu podatkowego autorzy mają kilka uwag i zastrzeżeń:

– konieczne będzie wprowadzenie zmian w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej poprzez wyodrębnienie mikroprzedsiębiorców z grona MŚP;
– nowy system podatkowy uwzględnia zwiększenie finansowania modernizacji armii w taki sposób, aby przeznaczać docelowo 5 proc. PKB na ten cel;
– płacenie przez osoby prawne podatku przychodowego zamiast podatku CIT pozwoli na wyeliminowanie agresywnej optymalizacji podatkowej stosowanej przez międzynarodowe korporacje;
– zaproponowane rozwiązania pozwolą istotnie uprościć system podatkowy sprawiając, że podatki będą proste do obliczenia przez przedsiębiorców i poboru przez organy. Spowoduje to znaczące odciążenie organów skarbowych.

Źródło: wei.org.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA