fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseRegionalne wsparcie dla firm sektora MŚP

Regionalne wsparcie dla firm sektora MŚP

Przedsiębiorcy mogą w swoich regionach otrzymać dotacje na rozwój działalności w obszarze Przemysłu 4.0.

Mali i średniej wielkości przedsiębiorcy z regionu małopolskiego mogą liczyć na dofinansowanie swojej działalności w ramach tzw. Przemysłu 4.0. Dotację można przeznaczyć na zakup rozwiązań w obszarze automatyzacji lub cyfryzacji.

W konkursie są premiowane pomysły pozwalające implementować w firmach produkty, usługi i procesy wykorzystujące rozwiązania m.in. z obszaru big data, sztucznej inteligencji, automatyki i robotyki, komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami.

Konkretnie cele wsparcia

Przedsiębiorcy mogą wykorzystać dotację na zakup usług doradczych, maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, sprzętu komputerowego, a także zakup usług szkoleniowych pozwalających podnosić kompetencje cyfrowe w ich firmach.

Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć plan transformowania cyfrowego firmy sporządzony „przez podmiot posiadający stosowne doświadczenie w tego typu doradztwie”. Przedsiębiorca może otrzymać wsparcie w postaci dotacji de minimis, regionalnej pomocy inwestycyjnej lub pomocy dla MŚP na usługi doradcze, a także na udział w wystawach lub targach branżowych.

Minimalna wartość wydatków, które można zrefundować sobie dotacją wynosi 200 tys. złotych, zaś maksymalna – 3 mln złotych. W sumie do rozdysponowania pomiędzy firmy jest 67 mln złotych.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski jeszcze do 4 kwietnia 2024 roku (do godz. 15:00) w systemie elektronicznym IGA pod adresem: iga.malopolska.pl.

Więcej szczegółowych informacji: tutaj.

Przemysł 4.0 w Polsce Wschodniej

Dotacje dla firm, które zdecydowały się na transformację w kierunku Przemysłu 4.0 nadal można pozyskać też w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

O środki z tzw. Działania 1.2 mogą ubiegać się przedsiębiorcy sektora MŚP mający swoją główną siedzibę na terenie makroregionu Polski Wschodniej, tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub mazowieckiego (z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego).

Pozyskane z konkursu pieniądze można przeznaczyć na audyt technologiczny, opracowanie mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0, działania inwestycyjne, tj. zakup automatów, robotów oraz innych maszyn i urządzeń, a także zakup oprogramowania oraz wsparcie procesu instalacji i wdrożenia nabytych aktywów poprzez szkolenia i doradztwo.

Maksymalna kwota finansowania wynosi 3 mln złotych (może pokryć nawet do 85 proc. wartości realizowanego przez firmę projektu).

Więcej szczegółowych informacji (w tym o terminach naborów): tutaj.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA