fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaFinanseRegionalne wsparcie dla firm sektora MŚP

Regionalne wsparcie dla firm sektora MŚP

Przedsiębiorcy mogą w swoich regionach otrzymać dotacje na rozwój działalności w obszarze Przemysłu 4.0.

Mali i średniej wielkości przedsiębiorcy z regionu małopolskiego mogą liczyć na dofinansowanie swojej działalności w ramach tzw. Przemysłu 4.0. Dotację można przeznaczyć na zakup rozwiązań w obszarze automatyzacji lub cyfryzacji.

W konkursie są premiowane pomysły pozwalające implementować w firmach produkty, usługi i procesy wykorzystujące rozwiązania m.in. z obszaru big data, sztucznej inteligencji, automatyki i robotyki, komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami.

Konkretnie cele wsparcia

Przedsiębiorcy mogą wykorzystać dotację na zakup usług doradczych, maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, sprzętu komputerowego, a także zakup usług szkoleniowych pozwalających podnosić kompetencje cyfrowe w ich firmach.

Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć plan transformowania cyfrowego firmy sporządzony „przez podmiot posiadający stosowne doświadczenie w tego typu doradztwie”. Przedsiębiorca może otrzymać wsparcie w postaci dotacji de minimis, regionalnej pomocy inwestycyjnej lub pomocy dla MŚP na usługi doradcze, a także na udział w wystawach lub targach branżowych.

Minimalna wartość wydatków, które można zrefundować sobie dotacją wynosi 200 tys. złotych, zaś maksymalna – 3 mln złotych. W sumie do rozdysponowania pomiędzy firmy jest 67 mln złotych.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski jeszcze do 4 kwietnia 2024 roku (do godz. 15:00) w systemie elektronicznym IGA pod adresem: iga.malopolska.pl.

Więcej szczegółowych informacji: tutaj.

Przemysł 4.0 w Polsce Wschodniej

Dotacje dla firm, które zdecydowały się na transformację w kierunku Przemysłu 4.0 nadal można pozyskać też w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

O środki z tzw. Działania 1.2 mogą ubiegać się przedsiębiorcy sektora MŚP mający swoją główną siedzibę na terenie makroregionu Polski Wschodniej, tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub mazowieckiego (z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego).

Pozyskane z konkursu pieniądze można przeznaczyć na audyt technologiczny, opracowanie mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0, działania inwestycyjne, tj. zakup automatów, robotów oraz innych maszyn i urządzeń, a także zakup oprogramowania oraz wsparcie procesu instalacji i wdrożenia nabytych aktywów poprzez szkolenia i doradztwo.

Maksymalna kwota finansowania wynosi 3 mln złotych (może pokryć nawet do 85 proc. wartości realizowanego przez firmę projektu).

Więcej szczegółowych informacji (w tym o terminach naborów): tutaj.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA