Mali i średniej wielkości przedsiębiorcy z regionu małopolskiego mogą liczyć na dofinansowanie swojej działalności w ramach tzw. Przemysłu 4.0. Dotację można przeznaczyć na zakup rozwiązań w obszarze automatyzacji lub cyfryzacji.
W konkursie są premiowane pomysły pozwalające implementować w firmach produkty, usługi i procesy wykorzystujące rozwiązania m.in. z obszaru big data, sztucznej inteligencji, automatyki i robotyki, komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami.
Konkretnie cele wsparcia
Przedsiębiorcy mogą wykorzystać dotację na zakup usług doradczych, maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, sprzętu komputerowego, a także zakup usług szkoleniowych pozwalających podnosić kompetencje cyfrowe w ich firmach.
Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć plan transformowania cyfrowego firmy sporządzony „przez podmiot posiadający stosowne doświadczenie w tego typu doradztwie”. Przedsiębiorca może otrzymać wsparcie w postaci dotacji de minimis, regionalnej pomocy inwestycyjnej lub pomocy dla MŚP na usługi doradcze, a także na udział w wystawach lub targach branżowych.
Minimalna wartość wydatków, które można zrefundować sobie dotacją wynosi 200 tys. złotych, zaś maksymalna – 3 mln złotych. W sumie do rozdysponowania pomiędzy firmy jest 67 mln złotych.
Przedsiębiorcy mogą składać wnioski jeszcze do 4 kwietnia 2024 roku (do godz. 15:00) w systemie elektronicznym IGA pod adresem: iga.malopolska.pl.
Więcej szczegółowych informacji: tutaj.
Przemysł 4.0 w Polsce Wschodniej
Dotacje dla firm, które zdecydowały się na transformację w kierunku Przemysłu 4.0 nadal można pozyskać też w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.
O środki z tzw. Działania 1.2 mogą ubiegać się przedsiębiorcy sektora MŚP mający swoją główną siedzibę na terenie makroregionu Polski Wschodniej, tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub mazowieckiego (z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego).
Pozyskane z konkursu pieniądze można przeznaczyć na audyt technologiczny, opracowanie mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0, działania inwestycyjne, tj. zakup automatów, robotów oraz innych maszyn i urządzeń, a także zakup oprogramowania oraz wsparcie procesu instalacji i wdrożenia nabytych aktywów poprzez szkolenia i doradztwo.
Maksymalna kwota finansowania wynosi 3 mln złotych (może pokryć nawet do 85 proc. wartości realizowanego przez firmę projektu).
Więcej szczegółowych informacji (w tym o terminach naborów): tutaj.