fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseRegionalne wsparcie dla firm z sektora MŚP

Regionalne wsparcie dla firm z sektora MŚP

Przedsiębiorcy mogą już rozglądać się w swoich macierzystych regionach nad dostępnymi formami wsparcia ich działalności. Przybierają one zarówno formę dotacji, jak i preferencyjnych pożyczek. Warto wiedzieć o nich jak najwcześniej.

Dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego

Pośród 30 firm rozdzielone zostaną środki pochodzące m.in. z pieniędzy unijnych, którymi dysponuje marszałek województwa lubelskiego. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać granty na sfinansowanie udziału w targach i innych prezentacjach za granicą. Dofinansowanie ma pomóc firmom zwiększyć wolumen eksportu towarów z regionu. Dotacja z UE wyniosła ponad 5,6 mln złotych, ale ogólna kwota do rozdysponowania wynosi 14 mln złotych.

Dla przedsiębiorców z woj. podkarpackiego

780 mln złotych z Unii zostanie przeznaczone na tzw. zrównoważony rozwój Podkarpacia. W ramach puli 370 mln złotych w postaci preferencyjnych pożyczek trafi do firm na różne projekty inwestycyjne, m.in. na poprawę efektywności energetycznej, np. na budowę magazynów energii i innych OZE.

W założeniu ma to poprawić konkurencyjność przedsiębiorców na rynku. Preferencyjne pożyczki mają zasadzać się nie tylko na niższym od rynkowego oprocentowaniu, ale także braku marż i opłat za złożenie wniosku kredytowego. Prostsza ma być także procedura ich udzielania. Przede wszystkim od przedsiębiorców nie będzie się obligatoryjnie wymagać przedstawienia historii kredytowej (której często jeszcze nie mogą przedstawić). Pożyczki mają być dostępne dopiero w drugiej połowie tego roku, ale już teraz warto się nimi zainteresować.

Dotacje na Podkarpaciu na promocję

Województwo podkarpackie uzyskało też dotację z UE na projekt pod nazwą „Wsparcie MŚP w wejściu na rynki zagraniczne”. Jego celem jest „wzmacnianie globalnej obecności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z obszaru inteligentnych specjalizacji Województwa Podkarpackiego (lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja oraz informacja i telekomunikacja)”.

Wsparcie, w postaci dotacji dla drobniejszych przedsiębiorców ma pokryć część ponoszonych przez nich kosztów udziału w wydarzeniach gospodarczych organizowanych poza granicami Polski. Przedsiębiorcy będą mogli zrefinansować sobie organizację misji gospodarczych, wizyt studyjnych i spotkań biznesowych o charakterze międzynarodowym, a także udział w konferencjach, forach, seminariach, targach o charakterze międzynarodowym oraz inne działania wzmacniające wizerunek ich firm. Dotyczy to zarówno działań za granicą, jak i w kraju. Pula pieniędzy na to przeznaczona wynosi ogółem ponad 23 mln złotych.

Więcej informacji na temat wsparcia firm, także regionalnego, można znaleźć na stronie: funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-2021-2027/.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA