fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaTransportRekordowe wyniki polskich lotnisk

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Minione wakacje były rekordowe dla polskich lotnisk, jeśli chodzi o liczbę podróżujących z nich pasażerów.

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała powiedział, że polskie lotniska cieszą się w tym roku rekordowymi wynikami. Liczby pasażerów są lepsze nawet od rezultatów sprzed pandemii koronawirusa.

W opinii Marcina Horały rekordowe wyniki dotyczą większości polskich portów lotniczych. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w I kwartale 2023 roku polskie lotniska obsłużyły 9,4 mln pasażerów, czyli o 0,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2019. W porównaniu do poprzedniego roku wynik był natomiast aż o 65,5 proc. lepszy.

W stosunku do poprzedniego roku były to wzrosty o kilkadziesiąt procent. Ale tym punktem odniesienia jest rok 2019, czyli ten ostatni normalny czas, przed tym nienormalnym zdarzeniem pandemicznym. Można powiedzieć, że te straty wywołane pandemią zostały odrobione i idziemy dalej do przodu

– powiedział Marcin Horała w rozmowie z PAP.

Lotnisko Chopina idzie na rekord?

W pierwszym kwartale br. warszawskie Lotnisko Chopina, będące największym portem lotniczym w Polsce, obsłużyło 3,5 mln podróżnych. Od stycznia do końca sierpnia z Lotniska Chopina skorzystało 12,2 mln pasażerów, którzy głównie latali do krajów strefy Schengen (7,5 mln osób).

Jeśli chodzi o transport cargo, to od początku 2023 roku z Lotniska Chopina odprawiono 75,855 ton towarów, czyli o 500 ton więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA