fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaTransportRekordowe wyniki polskich lotnisk

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Minione wakacje były rekordowe dla polskich lotnisk, jeśli chodzi o liczbę podróżujących z nich pasażerów.

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała powiedział, że polskie lotniska cieszą się w tym roku rekordowymi wynikami. Liczby pasażerów są lepsze nawet od rezultatów sprzed pandemii koronawirusa.

W opinii Marcina Horały rekordowe wyniki dotyczą większości polskich portów lotniczych. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w I kwartale 2023 roku polskie lotniska obsłużyły 9,4 mln pasażerów, czyli o 0,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2019. W porównaniu do poprzedniego roku wynik był natomiast aż o 65,5 proc. lepszy.

W stosunku do poprzedniego roku były to wzrosty o kilkadziesiąt procent. Ale tym punktem odniesienia jest rok 2019, czyli ten ostatni normalny czas, przed tym nienormalnym zdarzeniem pandemicznym. Można powiedzieć, że te straty wywołane pandemią zostały odrobione i idziemy dalej do przodu

– powiedział Marcin Horała w rozmowie z PAP.

Lotnisko Chopina idzie na rekord?

W pierwszym kwartale br. warszawskie Lotnisko Chopina, będące największym portem lotniczym w Polsce, obsłużyło 3,5 mln podróżnych. Od stycznia do końca sierpnia z Lotniska Chopina skorzystało 12,2 mln pasażerów, którzy głównie latali do krajów strefy Schengen (7,5 mln osób).

Jeśli chodzi o transport cargo, to od początku 2023 roku z Lotniska Chopina odprawiono 75,855 ton towarów, czyli o 500 ton więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA