fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaFinanseRPP mocno obniżyła stopy procentowe

RPP mocno obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 75 punktów bazowych. Decyzja miała fatalny wpływ na złotówkę.

W wyniku obniżenia stóp procentowych o 0,75 pkt. proc. stopa referencyjna wynosi 6 proc., stopa lombardowa 6,5 proc., stopa depozytowa 5,5 proc., stopa redyskontowa weksli 6,05 proc., a stopa dyskontowa weksli 6,1 proc. w skali rocznej.

Uzasadnienie decyzji

W informacji po posiedzeniu RPP czytamy, że „napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki”.

Załamanie złotówki

Po niemal dwóch latach zaostrzania polityki pieniężnej RPP przeszła do jej luzowania. Skala obniżki okazała się znacznie wyższa od oczekiwań analityków. I to pomimo utrzymania się nadal inflacji konsumenckiej na dwucyfrowym poziomie. W sierpniu inflacja konsumencka wyniosła w ujęciu rocznym 10,1 proc.

Większość w Radzie Polityki Pieniężnej włączyła się w kampanię wyborczą @pisorgpl i obniżyła stopy procentowe o 0,75 pkt. procentowego przy inflacji czterokrotnie wyższej niż cel inflacyjny. Za kadencji Glapińskiego trwa upadek wizerunku @nbppl @BiuroNbp

– skomentował na Twitterze Marek Tatała z Fundacji Obywatelskiego Rozwoju.

Decyzja RPP spowodowała załamanie polskiej waluty. Złoty stracił 1,6 proc. wobec dolara.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA