fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaTransportRząd utworzy terminal produktów rolno-spożywczych

Rząd utworzy terminal produktów rolno-spożywczych

Rząd przyjął we wtorek uchwałę o utworzeniu w Gdańsku terminala rolno-spożywczego.

Jego celem jest zwiększenie możliwości eksportowych Polski. Zdaniem ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka dzięki powstaniu terminala będziemy mogli eksportować o połowę więcej zboża niż dotychczas. Wydzierżawienie nabrzeża portowego w Gdańsku pozwoli utworzyć powierzchnię magazynową sięgającą 100 tys. ton. Wydzierżawienie to jest bezprzetargowe, na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej. Według wicepremiera Kowalczyka terminal ma zacząć działać już w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Minister rolnictwa powiedział, że rząd zwrócił się już do Komisji Europejskiej o udzielenie Polsce pomocy technicznej w transporcie zboża z Ukrainy. Polsce potrzebne są kontenery, wózki i urządzenia przeładunkowe na granicy, bo bez tego nie będziemy w stanie zrealizować oczekiwań Ukrainy, polegających na przewiezieniu ok. 4-5 mln ton zbóż.

– Jeśli otrzymamy pomoc techniczną, to każda ilość zboża zostanie przez Polskę sprawnie przewieziona – powiedział minister. – Jeśli nie, to tylko międzynarodowa pomoc Polsce i Rumunii może doprowadzić do skutecznego przewozu zbóż. My takich możliwości nie mamy – dodał.

Według ministra Kowalczyka dzisiejsze możliwości eksportowe Polski wynoszą ok. 7 mln ton. Dodał on, że od początku wojny do 30 czerwca do Polski wwieziono ok. 640 tys. ton zboża z Ukrainy, które jest eksportowane do Europy Zachodniej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA