fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaTransportRząd utworzy terminal produktów rolno-spożywczych

Rząd utworzy terminal produktów rolno-spożywczych

Rząd przyjął we wtorek uchwałę o utworzeniu w Gdańsku terminala rolno-spożywczego.

Jego celem jest zwiększenie możliwości eksportowych Polski. Zdaniem ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka dzięki powstaniu terminala będziemy mogli eksportować o połowę więcej zboża niż dotychczas. Wydzierżawienie nabrzeża portowego w Gdańsku pozwoli utworzyć powierzchnię magazynową sięgającą 100 tys. ton. Wydzierżawienie to jest bezprzetargowe, na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej. Według wicepremiera Kowalczyka terminal ma zacząć działać już w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Minister rolnictwa powiedział, że rząd zwrócił się już do Komisji Europejskiej o udzielenie Polsce pomocy technicznej w transporcie zboża z Ukrainy. Polsce potrzebne są kontenery, wózki i urządzenia przeładunkowe na granicy, bo bez tego nie będziemy w stanie zrealizować oczekiwań Ukrainy, polegających na przewiezieniu ok. 4-5 mln ton zbóż.

– Jeśli otrzymamy pomoc techniczną, to każda ilość zboża zostanie przez Polskę sprawnie przewieziona – powiedział minister. – Jeśli nie, to tylko międzynarodowa pomoc Polsce i Rumunii może doprowadzić do skutecznego przewozu zbóż. My takich możliwości nie mamy – dodał.

Według ministra Kowalczyka dzisiejsze możliwości eksportowe Polski wynoszą ok. 7 mln ton. Dodał on, że od początku wojny do 30 czerwca do Polski wwieziono ok. 640 tys. ton zboża z Ukrainy, które jest eksportowane do Europy Zachodniej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA