Rząd przyjął we wtorek uchwałę o utworzeniu w Gdańsku terminala rolno-spożywczego.

export
Pexels

Jego celem jest zwiększenie możliwości eksportowych Polski. Zdaniem ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka dzięki powstaniu terminala będziemy mogli eksportować o połowę więcej zboża niż dotychczas. Wydzierżawienie nabrzeża portowego w Gdańsku pozwoli utworzyć powierzchnię magazynową sięgającą 100 tys. ton. Wydzierżawienie to jest bezprzetargowe, na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej. Według wicepremiera Kowalczyka terminal ma zacząć działać już w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Minister rolnictwa powiedział, że rząd zwrócił się już do Komisji Europejskiej o udzielenie Polsce pomocy technicznej w transporcie zboża z Ukrainy. Polsce potrzebne są kontenery, wózki i urządzenia przeładunkowe na granicy, bo bez tego nie będziemy w stanie zrealizować oczekiwań Ukrainy, polegających na przewiezieniu ok. 4-5 mln ton zbóż.

– Jeśli otrzymamy pomoc techniczną, to każda ilość zboża zostanie przez Polskę sprawnie przewieziona – powiedział minister. – Jeśli nie, to tylko międzynarodowa pomoc Polsce i Rumunii może doprowadzić do skutecznego przewozu zbóż. My takich możliwości nie mamy – dodał.

Według ministra Kowalczyka dzisiejsze możliwości eksportowe Polski wynoszą ok. 7 mln ton. Dodał on, że od początku wojny do 30 czerwca do Polski wwieziono ok. 640 tys. ton zboża z Ukrainy, które jest eksportowane do Europy Zachodniej.

Poprzedni artykułEkologiczne cyrografy i puszczanie gazów
Następny artykułNie będzie regulacji o ukrytej dywidendzie