fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesSą jeszcze środki na dotacje dla firm

Są jeszcze środki na dotacje dla firm

Kurczą się pieniądze na dotacje dla mikro-, małych i średniej wielkości firm. Z niektórych można jeszcze skorzystać, trzeba jednak się pospieszyć.

O pieniądze na „Rozwój małych gospodarstw” z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można wnioskować jeszcze tylko do 24 listopada 2023 roku (termin został już raz przedłużony).

Na rozwój gospodarstwa rolnego

Dotacja, o której już na łamach fpg24.pl pisaliśmy, jest przeznaczona dla rolników prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha i wartości przedsiębiorstwa poniżej 25 tys. euro, a także przychodach ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości co najmniej 5 tys. złotych miesięcznie.

Niezbędne jest złożenie krótkiego biznesplanu zawierającego koncepcję zmian bądź rozwoju gospodarstwa. Do pozyskania jest nawet 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. złotych.

Zryczałtowana dotacja zostanie wypłacona w dwóch ratach: najpierw 80 proc. kwoty całkowitej, zaś w drugiej racie – 20 proc. Przyznana może być tylko raz na jedną osobę i gospodarstwo.

Wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Wnioski o dofinansowanie na „Rozwój małych gospodarstw” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (ePUAP) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa (szczegóły: link)

Na promocję marki

Mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się jeszcze o dofinansowanie projektów obejmujących działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych.

W szczególności wspierany jest udział w wydarzeniach targowych (wskazanych na liście wydarzeń targowych), na stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz dofinansowany może zostać udział przedsiębiorcy w wyjazdowych misjach gospodarczych – w celu promowania marki danego przedsiębiorcy i Marki Polskiej Gospodarki.

Dotowane mogą być: udział wnioskodawcy w targach ze stoiskiem narodowym w charakterze wystawcy, wyjazdowe misje gospodarcze w celu odbycia spotkań z potencjalnymi kontrahentami (połączone z udziałem wnioskodawcy w targach w charakterze zwiedzającego) lub udział konferencjach branżowych w czasie trwania misji oraz towarzyszące im kampanie promocyjne.

Wsparcie dotacyjne wynosi do 50 proc. wartości projektu, przy połowie wkładu ze strony firmy. Do rozdysponowania jest w sumie 155 mln złotych.

Wnioskować można jeszcze do 30 listopada tego roku za pośrednictwem kontaktów udostępnionych na stronie PARP: link.

Bony na zwrot opłat

Przedsiębiorstwa sektora MŚP mogą ubiegać się także o bony, które zapewnią częściowy zwrot opłat związanych z ochroną ich praw własności intelektualnej

Dotacje w tej formie można otrzymać na wstępną diagnostykę własności intelektualnej (IP Scan) polegającą na doradztwie dla MŚP w zakresie potencjału własności intelektualnej – poprzez identyfikację rodzajów aktywów własności intelektualnej, na zwrot 75 proc. poniesionych opłat za uzyskanie ochrony znaku towarowego lub wzoru w UE (w tym opłat za zgłoszenie, klasę, badanie, rejestrację, publikację i odroczenie publikacji) – maksymalnie jednak do 1000 euro.

Bonem można zrekompensować także 50 proc. poniesionych opłat (nie więcej jednak niż 1000 euro) na ochronę znaków towarowych i wzorów poza UE.

Refinansowana może być również ochrona patentów, przez zwrot do 75 proc. kosztów przygotowania sprawozdania z badania stanu techniki (sprawozdanie takie przygotowuje się przed dokonaniem zgłoszenia patentowego i musi być sporządzone przez krajowy urząd ds. własności intelektualnej państwa członkowskiego UE).

Wnioski o bony można składać jeszcze do 8 grudnia 2023 r. Należy jednak wziąć pod uwagę, że budżet programu jest ograniczony i wynosi w sumie 25 mln euro.

Wnioski są przyjmowane za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku dostępnego na stronie internetowej: link.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA