fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesSą jeszcze środki na dotacje dla firm

Są jeszcze środki na dotacje dla firm

Kurczą się pieniądze na dotacje dla mikro-, małych i średniej wielkości firm. Z niektórych można jeszcze skorzystać, trzeba jednak się pospieszyć.

O pieniądze na „Rozwój małych gospodarstw” z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można wnioskować jeszcze tylko do 24 listopada 2023 roku (termin został już raz przedłużony).

Na rozwój gospodarstwa rolnego

Dotacja, o której już na łamach fpg24.pl pisaliśmy, jest przeznaczona dla rolników prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha i wartości przedsiębiorstwa poniżej 25 tys. euro, a także przychodach ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości co najmniej 5 tys. złotych miesięcznie.

Niezbędne jest złożenie krótkiego biznesplanu zawierającego koncepcję zmian bądź rozwoju gospodarstwa. Do pozyskania jest nawet 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. złotych.

Zryczałtowana dotacja zostanie wypłacona w dwóch ratach: najpierw 80 proc. kwoty całkowitej, zaś w drugiej racie – 20 proc. Przyznana może być tylko raz na jedną osobę i gospodarstwo.

Wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Wnioski o dofinansowanie na „Rozwój małych gospodarstw” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (ePUAP) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa (szczegóły: link)

Na promocję marki

Mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się jeszcze o dofinansowanie projektów obejmujących działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych.

W szczególności wspierany jest udział w wydarzeniach targowych (wskazanych na liście wydarzeń targowych), na stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz dofinansowany może zostać udział przedsiębiorcy w wyjazdowych misjach gospodarczych – w celu promowania marki danego przedsiębiorcy i Marki Polskiej Gospodarki.

Dotowane mogą być: udział wnioskodawcy w targach ze stoiskiem narodowym w charakterze wystawcy, wyjazdowe misje gospodarcze w celu odbycia spotkań z potencjalnymi kontrahentami (połączone z udziałem wnioskodawcy w targach w charakterze zwiedzającego) lub udział konferencjach branżowych w czasie trwania misji oraz towarzyszące im kampanie promocyjne.

Wsparcie dotacyjne wynosi do 50 proc. wartości projektu, przy połowie wkładu ze strony firmy. Do rozdysponowania jest w sumie 155 mln złotych.

Wnioskować można jeszcze do 30 listopada tego roku za pośrednictwem kontaktów udostępnionych na stronie PARP: link.

Bony na zwrot opłat

Przedsiębiorstwa sektora MŚP mogą ubiegać się także o bony, które zapewnią częściowy zwrot opłat związanych z ochroną ich praw własności intelektualnej

Dotacje w tej formie można otrzymać na wstępną diagnostykę własności intelektualnej (IP Scan) polegającą na doradztwie dla MŚP w zakresie potencjału własności intelektualnej – poprzez identyfikację rodzajów aktywów własności intelektualnej, na zwrot 75 proc. poniesionych opłat za uzyskanie ochrony znaku towarowego lub wzoru w UE (w tym opłat za zgłoszenie, klasę, badanie, rejestrację, publikację i odroczenie publikacji) – maksymalnie jednak do 1000 euro.

Bonem można zrekompensować także 50 proc. poniesionych opłat (nie więcej jednak niż 1000 euro) na ochronę znaków towarowych i wzorów poza UE.

Refinansowana może być również ochrona patentów, przez zwrot do 75 proc. kosztów przygotowania sprawozdania z badania stanu techniki (sprawozdanie takie przygotowuje się przed dokonaniem zgłoszenia patentowego i musi być sporządzone przez krajowy urząd ds. własności intelektualnej państwa członkowskiego UE).

Wnioski o bony można składać jeszcze do 8 grudnia 2023 r. Należy jednak wziąć pod uwagę, że budżet programu jest ograniczony i wynosi w sumie 25 mln euro.

Wnioski są przyjmowane za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku dostępnego na stronie internetowej: link.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA