O pieniądze na „Rozwój małych gospodarstw” z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można wnioskować jeszcze tylko do 24 listopada 2023 roku (termin został już raz przedłużony).
Na rozwój gospodarstwa rolnego
Dotacja, o której już na łamach fpg24.pl pisaliśmy, jest przeznaczona dla rolników prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha i wartości przedsiębiorstwa poniżej 25 tys. euro, a także przychodach ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości co najmniej 5 tys. złotych miesięcznie.
Niezbędne jest złożenie krótkiego biznesplanu zawierającego koncepcję zmian bądź rozwoju gospodarstwa. Do pozyskania jest nawet 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. złotych.
Zryczałtowana dotacja zostanie wypłacona w dwóch ratach: najpierw 80 proc. kwoty całkowitej, zaś w drugiej racie – 20 proc. Przyznana może być tylko raz na jedną osobę i gospodarstwo.
Wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.
Wnioski o dofinansowanie na „Rozwój małych gospodarstw” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (ePUAP) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa (szczegóły: link)
Na promocję marki
Mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się jeszcze o dofinansowanie projektów obejmujących działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych.
W szczególności wspierany jest udział w wydarzeniach targowych (wskazanych na liście wydarzeń targowych), na stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz dofinansowany może zostać udział przedsiębiorcy w wyjazdowych misjach gospodarczych – w celu promowania marki danego przedsiębiorcy i Marki Polskiej Gospodarki.
Dotowane mogą być: udział wnioskodawcy w targach ze stoiskiem narodowym w charakterze wystawcy, wyjazdowe misje gospodarcze w celu odbycia spotkań z potencjalnymi kontrahentami (połączone z udziałem wnioskodawcy w targach w charakterze zwiedzającego) lub udział konferencjach branżowych w czasie trwania misji oraz towarzyszące im kampanie promocyjne.
Wsparcie dotacyjne wynosi do 50 proc. wartości projektu, przy połowie wkładu ze strony firmy. Do rozdysponowania jest w sumie 155 mln złotych.
Wnioskować można jeszcze do 30 listopada tego roku za pośrednictwem kontaktów udostępnionych na stronie PARP: link.
Bony na zwrot opłat
Przedsiębiorstwa sektora MŚP mogą ubiegać się także o bony, które zapewnią częściowy zwrot opłat związanych z ochroną ich praw własności intelektualnej
Dotacje w tej formie można otrzymać na wstępną diagnostykę własności intelektualnej (IP Scan) polegającą na doradztwie dla MŚP w zakresie potencjału własności intelektualnej – poprzez identyfikację rodzajów aktywów własności intelektualnej, na zwrot 75 proc. poniesionych opłat za uzyskanie ochrony znaku towarowego lub wzoru w UE (w tym opłat za zgłoszenie, klasę, badanie, rejestrację, publikację i odroczenie publikacji) – maksymalnie jednak do 1000 euro.
Bonem można zrekompensować także 50 proc. poniesionych opłat (nie więcej jednak niż 1000 euro) na ochronę znaków towarowych i wzorów poza UE.
Refinansowana może być również ochrona patentów, przez zwrot do 75 proc. kosztów przygotowania sprawozdania z badania stanu techniki (sprawozdanie takie przygotowuje się przed dokonaniem zgłoszenia patentowego i musi być sporządzone przez krajowy urząd ds. własności intelektualnej państwa członkowskiego UE).
Wnioski o bony można składać jeszcze do 8 grudnia 2023 r. Należy jednak wziąć pod uwagę, że budżet programu jest ograniczony i wynosi w sumie 25 mln euro.
Wnioski są przyjmowane za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku dostępnego na stronie internetowej: link.