fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajSejm zignorował postulaty biznesu

Sejm zignorował postulaty biznesu

Sejm przegłosował wprowadzenie nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowym już od 2025 roku.

Decyzją Sejmu przyjęto ustawę o wprowadzeniu systemu kaucyjnego już 1 stycznia 2025 roku. Tym samym zignorowano postulaty przedstawicieli przedsiębiorców, którzy chcieli opóźnienia wejścia jej w życie o kolejny rok.

Przyjęty system kaucyjny będzie obejmował butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Mowa tutaj np. o butelkach na wodę, sok lub mleko. Systemem zostaną też objęte opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

Uchwalone przepisy zakładają, że w razie nieprzystąpienia do systemu kaucyjnego prowadzący sprzedaż bezpośrednią, a wprowadzający napoje w butelkach szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra, będą obowiązani do prowadzenia ewidencji obejmującej informacje o opakowaniach, w których wprowadzili napoje do obrotu, w tym o ich masie, liczbie i pojemności.

Co istotne, plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra będą objęte kaucją, której wysokość określi rozporządzenie. Kaucja będzie zwracana konsumentom w sklepie, a do jej odbioru nie będzie potrzebny paragon.

Sklepy o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych będą musiały odbierać puste opakowania, a placówki handlowe o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

Źródło: ISBnews

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA