fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaBiznesSpecjalne Strefy Ekonomiczne do dalszej naprawy

Specjalne Strefy Ekonomiczne do dalszej naprawy

Sukcesy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), która przyciąga do siebie więcej firm małych i średnich niż zagranicznych korporacji, nie powinny przesłaniać faktu, że ten cały system dotowania międzynarodowych korporacji przez polskiego podatnika powinien zostać – jeśli nie zlikwidowany, to przynajmniej poważnie zmieniony. Szczególnie w obecnej sytuacji mnożących się – w każdej sferze – potrzeb państwa.

SSE to niezwykle przyjazne miejsca dla inwestorów. Przede wszystkim dla globalnych koncernów. Dofinansowywane z naszej kieszeni (poprzez wieloletnie zwolnienie z podatków) mogą swobodnie transferować „czyste” zyski za granicę.

Co ma z tego Polska? Mówi się, że miejsca pracy. Z tego mamy się cieszyć.

To nie jest jednak normalne. Polska jest już dziś zupełnie innym krajem niż 20-30 lat temu. Nie ma żadnej potrzeby bawić się w dobrodziejów często konkurencyjnych dla nas firm niemieckich, austriackich, francuskich czy innych.

Nie ma powodu dofinansowywać kogoś, kto i tak ma mnóstwo pieniędzy, a ulga podatkowa to tylko dodatkowa pozycja w bilansie giganta. Tak czy inaczej, taki międzynarodowy koncern byłby zainteresowany działalnością w naszym kraju. Jeśli mu się to opłaca, nie przeszkodzą mu nawet polskie koszty pracy.

Sukcesy KSSE są niewątpliwie

Wizerunek Specjalnych Stref Ekonomicznych przyjaznych dla globalnych graczy, a mało atrakcyjnych dla MŚP, zmienia nieco Katowicka SSE. Okazuje się, że w ciągu ostatnich siedmiu lat na jej terenie zdecydowało się rozpocząć działalność ponad 200 firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i była to blisko połowa wszystkich inwestorów.

Najlepszy był zeszły rok. Już ponad połowa wszystkich decyzji o rozpoczęciu działania w KSSE – bo 52 na 102 – dotyczyła mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ten dobry trend utrzymał się także w I kwartale tego roku, kiedy to udział inwestorów reprezentujących MŚP w Strefie osiągnął 61,5 procent. W tym czasie wydano łącznie trzynaście nowych decyzji o wsparciu firm, zabezpieczając dla regionu ponad dwa tysiące miejsc pracy oraz tworząc blisko sto nowych. Dobre i to. Szczególnie w postpandemicznym roku, szarpanym dodatkowo jeszcze reperkusjami wojny na Ukrainie.
Na ten rok nowi inwestorzy (mali i duzi) zadeklarowali łączne inwestycje w wysokości 340 mln złotych.

Co pomogło Katowicom?

Nakłady deklarowane przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa na inwestycje rosną w KSSE już od siedmiu lat. W 2015 roku wynosiły około 177 mln złotych, by w 2021 roku osiągnąć rekordowe 711 mln złotych. Podatkowe korzyści dla firm działających w Strefie w tym okresie sięgnęły łącznie miliarda złotych.

Sama KSSE uważa, że szczególnie dużo skorzystała z powstałej w 2018 roku Polskiej Strefie Inwestycji, która zniosła terytorialność inwestowania. Od tamtego czasu zwolnienie z podatku można uzyskać w całej Polsce. W zeszłym roku znowu znowelizowano przepisy – obecnie firmy mają możliwość uzyskania zwolnienia z podatku CIT lub PIT na terenie całej Polski na okres 12 lat oraz aż 15 lat, o ile inwestycje realizują w granicach SSE. Co warto zaznaczyć – wszystkie firmy. I małe i te ogromne i to niezależnie od kraju pochodzenia kapitału.

Pomoc dla małych i wielkich

Jak wyglądają dobrodziejstwa ulg podatkowych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych?
Wiemy, jak kształtuje się to w KSSE. Chociaż podawane jest jako jedno ze źródeł sukcesu Strefy, nawet to rozwiązanie może budzić wątpliwości. Średniej wielkości przedsiębiorcy, którzy otworzą nowy zakład produkcyjny lub zaoferują nowoczesne usługi dla biznesu (związane np. z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki i usług powiązanych, audytem finansowym czy usługami rachunkowo-księgowymi) mogą liczyć na pomoc publiczną na poziomie do 40 procent. Niby wyższą niż zagraniczne koncerny, które skorzystają „tylko” w 30 procentach, ale przecież ci drudzy posiadają znacząco większe zaplecze finansowe w swoich macierzystych centralach. Coś więc tu nadal nie gra.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA