fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaFelietonŚwiat zbudowany jest z małych kroków

Świat zbudowany jest z małych kroków

Amerykański pisarz i przedsiębiorca Jeffrey Tucker zwraca uwagę, że świat jest zbudowany na zasadzie małych kroków. Są one konsekwencją skomplikowanego procesu podejmowania decyzji, który w ostateczności jest subiektywny – pisze w najnowszym felietonie ks. Jacek Gniadek.

Guy Verhofstadt napisał na Twitterze: „Unia Europejska zakazuje nowych samochodów na benzynę i ropę od 2035 r. Biznes i nauka potrzebują kierunku. Europa go zapewnia!”. Belgijski poseł do Parlamentu Europejskiego zapomniał dodać, że przyszłość jest zawsze czystą spekulacją.

Norweska firma żeglugowa Havila Kystruten AS skalkulowała, że istnieje podwyższone ryzyko pożaru i podjęła decyzję o zakazie wjazdu na pokład ich promów samochodów z napędem elektrycznym. W Norwegii sprzedaje się dzisiaj więcej pojazdów elektrycznych niż spalinowych. Kupując takie samochody, Norwegowie nie mieli o tym zielonego pojęcia.

„Auto Świat” donosi, że zdziwi się ten, kto zawiezie samochód elektryczny do autoryzowanego serwisu. Roboczogodzina przy naprawie tego pojazdu wynosi prawie dwa razy więcej niż przy naprawie auta z napędem spalinowym.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek po raporcie C40 Cities zorientowała się, że zakaz używania samochodów spalinowych ma swoje konsekwencje: „Jeżeli nie ma samochodów, no to padają zakłady produkujące samochody i wszystko to, co się z tym wiąże”.

Porażka lub sukces zależy od większej lub mniejszej zdolności przewidzenia przyszłości i dostosowania swojego działania do działania innych. Taką wiedzę i wyczucie przyszłości ma tylko przedsiębiorca, który zarazem jest właścicielem. Nie potrafi tego uczynić urzędnik, który nic nie posiada i de facto za nic nie odpowiada.

Z prakseologicznego punktu widzenia między przeszłością i przyszłością spoczywa rzeczywisty czas teraźniejszy. To tu ma miejsce działanie, które zostaje ucieleśnione w rzeczywistości, stając się realnym punktem odniesienia dla następnego kroku. To ta wiedza jest istotna do kierowania gospodarką. Dzisiejsze preferencje są znane tylko na podstawie wpływu, jaki na system cenowy wywiera aktualny stan rynku. Nikt nie potrafi przewidzieć, jaki byłby popyt, gdyby cena była inna.

Amerykański pisarz i przedsiębiorca Jeffrey Tucker zwraca uwagę, że świat jest zbudowany na zasadzie małych kroków. Są one konsekwencją skomplikowanego procesu podejmowania decyzji, który w ostateczności jest subiektywny. Ceny na rynku są determinowane przez marginalną użyteczność jednostki danego dostępnego dobra. Nie jesteśmy w stanie tego procesu przeskoczyć.

Dzisiaj brakuje mechaników, którzy mają stosowne uprawnienia do naprawy samochodów eklektycznych. Ich szybkie wyszkolenie nie rozwiąże problemu. Pojawią się nowe, których w tej chwili jeszcze nie znamy. Szykuje się więc kolejna porażka. Kiedyś w socjalizmie planowano na pięć lat do przodu. Dzisiejszym politykom brakuje już takiej pokory i tworzą agendę rozwoju 2050.

Do prakseologicznego sposobu myślenia zaprasza nas także papież Franciszek. Jesteśmy w Kościele katolickim w trakcie przygotowań do Synodu o synodalności. „Synod” oznacza iść razem. Droga to kroczenie w przyszłość, która jest nieznana. Każdy następny krok jest pochodną naszego wyboru dokonanego tu i teraz.

Tucker swój artykuł zatytułował „By być szczęśliwym, trzeba rozumieć użyteczność krańcową”. W życiu i w ekonomii nie ma drogi na skróty.

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ekonomia i sprawiedliwość

Współczesne państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie zajmując się tematem sprawiedliwości, kapitaliści pozostawiają ten problem do rozwiązania kolejnemu pokoleniu socjalistów.
3 MIN CZYTANIA

Każda władza ma swoje preferencje

Pieniądze budżetowe zawsze są ogromną pokusą dla organizacji pozarządowych. Nikt nie otrzymuje ich za darmo. Nie jest sztuką nie brać, kiedy nie dają. Sztuką jest być wolnym i nie brać, kiedy pieniądze rządowe leżą na stole.
3 MIN CZYTANIA

Milei i libertariańskie credo

Na Światowym Forum Ekonomicznym Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, powiedział, że największym niebezpieczeństwem dla świata jest socjalizm. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, że Milei wspomniał także o libertariańskim credo, które głosi, że wszyscy są równi i mają takie same prawa przyznane przez Stwórcę, do których należy prawo do życia, wolności i własności.
2 MIN CZYTANIA