fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSyndyk zażądała 2 milionów złotych łapówki

Syndyk zażądała 2 milionów złotych łapówki

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali sześć osób w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych i żądania przyjęcia korzyści majątkowych przez osoby związane z prowadzeniem postępowania upadłościowego spółki z Wrocławia.

Jak informuje Zespół Prasowy CBA, w ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze Biura ustalili, że w 2014 r. pełniący funkcję pełnomocnika syndyka w likwidowanej spółce działającej w branży AGD przyjął korzyść majątkową w wysokości 300 tys. zł. W zamian gwarantował wygraną w przetargu na zakup towarów uszkodzonych oraz części przeznaczonych do zezłomowania.

2 miliony łapówki

Z ustaleń śledztwa wynika, że osoba wyznaczona do pełnienia funkcji syndyka masy upadłościowej zażądała poprzez swojego pełnomocnika korzyści majątkowej w wysokości 2 mln zł. Jak czytamy „kwota miała być wpłacona na rachunek spółki powiązanej z syndykiem i jej pełnomocnikiem. Osoby, względem których wystosowano takie żądanie w zamian za przekazaną korzyść majątkową miałyby nabyć udziały oraz uzyskać funkcje kierownicze w spółce powiązanej z pełnomocnikiem oraz z syndyk, która docelowo miała przejąć cały majątek upadłej spółki. W zamian za korzyść majątkową syndyk, jak i jej pełnomocnik, mieli podjąć działania skutkujące wyeliminowaniem jedynego podmiotu gospodarczego, który złożył formalną ofertę na zakup majątku upadłej spółki. Syndyk czterokrotnie odmówiła podpisania umowy przedwstępnej z tym jedynym wówczas oferentem zagranicznym uznając, iż złożona przez niego oferta jest skrajnie niekorzystna”.

Fikcyjny obrót towarem

W ramach śledztwa funkcjonariusze CBA zatrzymali cztery osoby związane z podmiotem gospodarczym, który nabył od syndyka towar w związku z wręczoną łapówką. Funkcjonariusze CBA ustalili, iż zakupiony towar miał trafić do jednego z krajów Unii Europejskiej, ale towar wyjechał i od razu wrócił do Polski. Nieprawdziwe deklaracje podatkowe doprowadziły do nienależnego zwrotu w podatku VAT w wysokości prawie 300 tys. zł.

Źródło: Zespół Prasowy CBA

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA