fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajSyndyk zażądała 2 milionów złotych łapówki

Syndyk zażądała 2 milionów złotych łapówki

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali sześć osób w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych i żądania przyjęcia korzyści majątkowych przez osoby związane z prowadzeniem postępowania upadłościowego spółki z Wrocławia.

Jak informuje Zespół Prasowy CBA, w ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze Biura ustalili, że w 2014 r. pełniący funkcję pełnomocnika syndyka w likwidowanej spółce działającej w branży AGD przyjął korzyść majątkową w wysokości 300 tys. zł. W zamian gwarantował wygraną w przetargu na zakup towarów uszkodzonych oraz części przeznaczonych do zezłomowania.

2 miliony łapówki

Z ustaleń śledztwa wynika, że osoba wyznaczona do pełnienia funkcji syndyka masy upadłościowej zażądała poprzez swojego pełnomocnika korzyści majątkowej w wysokości 2 mln zł. Jak czytamy „kwota miała być wpłacona na rachunek spółki powiązanej z syndykiem i jej pełnomocnikiem. Osoby, względem których wystosowano takie żądanie w zamian za przekazaną korzyść majątkową miałyby nabyć udziały oraz uzyskać funkcje kierownicze w spółce powiązanej z pełnomocnikiem oraz z syndyk, która docelowo miała przejąć cały majątek upadłej spółki. W zamian za korzyść majątkową syndyk, jak i jej pełnomocnik, mieli podjąć działania skutkujące wyeliminowaniem jedynego podmiotu gospodarczego, który złożył formalną ofertę na zakup majątku upadłej spółki. Syndyk czterokrotnie odmówiła podpisania umowy przedwstępnej z tym jedynym wówczas oferentem zagranicznym uznając, iż złożona przez niego oferta jest skrajnie niekorzystna”.

Fikcyjny obrót towarem

W ramach śledztwa funkcjonariusze CBA zatrzymali cztery osoby związane z podmiotem gospodarczym, który nabył od syndyka towar w związku z wręczoną łapówką. Funkcjonariusze CBA ustalili, iż zakupiony towar miał trafić do jednego z krajów Unii Europejskiej, ale towar wyjechał i od razu wrócił do Polski. Nieprawdziwe deklaracje podatkowe doprowadziły do nienależnego zwrotu w podatku VAT w wysokości prawie 300 tys. zł.

Źródło: Zespół Prasowy CBA

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA