fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaKrajSystem kaucyjny coraz bliżej. Ile wyniesie kaucja?

System kaucyjny coraz bliżej. Ile wyniesie kaucja?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia, który zawiera wysokość kaucji dla opakowań objętych systemem kaucyjnym.

Resort klimatu przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego systemu kaucyjnego, z którego wynika, że stawka kaucji doliczonej do określonych w przepisach butelek wyniesie 50 groszy. Kaucja będzie doliczona do każdego opakowania.

Kaucją w wysokości 50 groszy zostaną objęte butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów (włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych), puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.

System kaucyjny będzie wymagał od przedsiębiorców wprowadzających do obrotu napoje w opakowaniach objętych systemem umieszczania na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji.

Natomiast przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu lub inny punkt objęty systemem kaucyjnym, uczestniczący w systemie kaucyjnym w zakresie co najmniej pobierania kaucji i zwracania kaucji oraz odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych, zobowiązani będą m.in. do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym

– wskazano w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia.

Zgodnie z wymogami unijnymi każdy kraj indywidualnie ustala, które rodzaje opakowań zostaną objęte systemem kaucyjnym, a według informacji przekazanych przez resort klimatu najczęściej państwa europejskie obejmują kaucją opakowania z plastiku, szkła i metalu (Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, itd.) lub tylko wybrane opakowania (np. Norwegia nie obejmuje systemem opakowań szklanych, a w Holandii systemem objęte są jedynie opakowania z plastiku). Jeśli chodzi o wysokość kaucji, to w Europie najczęściej jest to ok. 10 eurocentów.

System kaucyjny ma zacząć funkcjonować w Polsce od 2025 roku.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA