Resort klimatu przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego systemu kaucyjnego, z którego wynika, że stawka kaucji doliczonej do określonych w przepisach butelek wyniesie 50 groszy. Kaucja będzie doliczona do każdego opakowania.
Kaucją w wysokości 50 groszy zostaną objęte butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów (włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych), puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.
System kaucyjny będzie wymagał od przedsiębiorców wprowadzających do obrotu napoje w opakowaniach objętych systemem umieszczania na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji.
Natomiast przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu lub inny punkt objęty systemem kaucyjnym, uczestniczący w systemie kaucyjnym w zakresie co najmniej pobierania kaucji i zwracania kaucji oraz odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych, zobowiązani będą m.in. do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym
– wskazano w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia.
Zgodnie z wymogami unijnymi każdy kraj indywidualnie ustala, które rodzaje opakowań zostaną objęte systemem kaucyjnym, a według informacji przekazanych przez resort klimatu najczęściej państwa europejskie obejmują kaucją opakowania z plastiku, szkła i metalu (Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, itd.) lub tylko wybrane opakowania (np. Norwegia nie obejmuje systemem opakowań szklanych, a w Holandii systemem objęte są jedynie opakowania z plastiku). Jeśli chodzi o wysokość kaucji, to w Europie najczęściej jest to ok. 10 eurocentów.
System kaucyjny ma zacząć funkcjonować w Polsce od 2025 roku.