fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaEkologiaSystem kaucyjny jednak do zmiany?

System kaucyjny jednak do zmiany?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadzi dodatkowe konsultacje z branżą na temat wprowadzenia systemu kaucyjnego.

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że przeprowadzone zostaną dodatkowe konsultacje z branżą na temat szczegółów wprowadzenia systemu kaucyjnego. Głównym tematem rozmów ma być wysokość kaucji. Planowo system kaucyjny ma wejść w Polsce w 2025 roku – ma zmniejszyć ilość zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększyć poziom recyklingu. Jednocześnie, system nałoży na sklepy powyżej 200 mkw. dodatkowe obowiązki związane z koniecznością odbierania pustych opakowań i oddawania za nie kaucji, aby zachęcić konsumentów do segregacji odpadów. Mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.

Część branży postulowała, aby system kaucyjny wszedł w życie rok później, czyli 1 stycznia 2026 roku, jednak Anita Sowińska w rozmowie z PAP stwierdziła, że taka zmiana jest wręcz niemożliwa i byłaby przeciwskuteczna dla branży, ponieważ od 1 stycznia 2025 roku będą obowiązywać wyższe poziomy recyklingu i można je osiągnąć tylko z systemem kaucyjnym. Wiceminister klimatu zapowiedziała jednak, że władze przeprowadzą z branżą konsultacje na temat wysokości kaucji, gdyż pojawiły się postulaty, aby podnieść ją z planowanych 50 groszy do 1 złotówki. Poza tym Anita Sowińska chciałaby porozmawiać z branżą o kwestii podatku VAT doliczanego do kaucji.

Ten temat poruszałam, jak byłam posłanką ubiegłej kadencji Sejmu i uważam, że ten postulat należy również poddać konsultacjom. Zależy nam na tym, aby system był jak najbardziej powszechny. Aby opakowania można było bez problemu oddać w każdej gminie, najbliżej miejsca zamieszkania

– wyjaśniła wiceminister klimatu.

Anita Sowińska dodała również, że jest zwolenniczką m.in. fakultatywnego ustandaryzowania niektórych opakowań, np. butelek, tak by kilku producentów mogło się zdecydować na jeden model, bo mogłoby to pomóc w skróceniu łańcucha dostaw, ograniczeniu emisji i zmniejszyć powstawanie nowych odpadów.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA