fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaEkologiaSystem kaucyjny jednak do zmiany?

System kaucyjny jednak do zmiany?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadzi dodatkowe konsultacje z branżą na temat wprowadzenia systemu kaucyjnego.

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że przeprowadzone zostaną dodatkowe konsultacje z branżą na temat szczegółów wprowadzenia systemu kaucyjnego. Głównym tematem rozmów ma być wysokość kaucji. Planowo system kaucyjny ma wejść w Polsce w 2025 roku – ma zmniejszyć ilość zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększyć poziom recyklingu. Jednocześnie, system nałoży na sklepy powyżej 200 mkw. dodatkowe obowiązki związane z koniecznością odbierania pustych opakowań i oddawania za nie kaucji, aby zachęcić konsumentów do segregacji odpadów. Mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.

Część branży postulowała, aby system kaucyjny wszedł w życie rok później, czyli 1 stycznia 2026 roku, jednak Anita Sowińska w rozmowie z PAP stwierdziła, że taka zmiana jest wręcz niemożliwa i byłaby przeciwskuteczna dla branży, ponieważ od 1 stycznia 2025 roku będą obowiązywać wyższe poziomy recyklingu i można je osiągnąć tylko z systemem kaucyjnym. Wiceminister klimatu zapowiedziała jednak, że władze przeprowadzą z branżą konsultacje na temat wysokości kaucji, gdyż pojawiły się postulaty, aby podnieść ją z planowanych 50 groszy do 1 złotówki. Poza tym Anita Sowińska chciałaby porozmawiać z branżą o kwestii podatku VAT doliczanego do kaucji.

Ten temat poruszałam, jak byłam posłanką ubiegłej kadencji Sejmu i uważam, że ten postulat należy również poddać konsultacjom. Zależy nam na tym, aby system był jak najbardziej powszechny. Aby opakowania można było bez problemu oddać w każdej gminie, najbliżej miejsca zamieszkania

– wyjaśniła wiceminister klimatu.

Anita Sowińska dodała również, że jest zwolenniczką m.in. fakultatywnego ustandaryzowania niektórych opakowań, np. butelek, tak by kilku producentów mogło się zdecydować na jeden model, bo mogłoby to pomóc w skróceniu łańcucha dostaw, ograniczeniu emisji i zmniejszyć powstawanie nowych odpadów.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA