fbpx
środa, 11 września, 2024
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy apelują w sprawie systemu kaucyjnego

Przedsiębiorcy apelują w sprawie systemu kaucyjnego

Polscy przedsiębiorcy apelują do rządu Donalda Tuska o wprowadzenie zmian w planowanym systemie kaucyjnym.

Polska Izba Handlu przedstawiła dwa postulaty dotyczące zmian w sprawie planowanego systemu kaucyjnego. Chodzi o przesunięcie jego wejścia w życie oraz rezygnację z podatku VAT.

Zgodnie z planem system kaucyjny ma zostać w Polsce wprowadzony z początkiem 2025 roku. Przyjęte przepisy zakładają, że do kaucji za butelki szklane będzie doliczany podatek VAT. Według Polskiej Izby Handlu to złe podejście, bo wprowadzenie VAT-u w systemie kaucyjnym może prowadzić do dodatkowych obciążeń nie tylko organizacyjnych, lecz także finansowych dla przedsiębiorców wprowadzających do obrotu towary w opakowaniach zbieranych w ramach systemu kaucyjnego. Poza tym przedstawiciele przedsiębiorców wskazują, że zbiórka odpadów będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami, jakie będą ponosić przedsiębiorcy prowadzący placówki handlu detalicznego.

Drugi postulat PIH dotyczy wydłużenia czasu wprowadzenia systemu kaucyjnego co najmniej o rok. Przedsiębiorcy są przekonani, że jego wdrożenie już 1 stycznia 2025 roku sprawi duże problemy organizacyjne handlowi detalicznemu, hurtowemu oraz producentom wprowadzającym produkty w opakowaniach na polski rynek, co do których przedmiotowa ustawa nakłada obowiązki pod rygorem kar finansowych.

Wszystkie obecne niejasności przekładają się na brak jasnych rekomendacji do odpowiedniego przygotowania się sklepów do realizacji systemu kaucyjnego. Brak jasnych uregulowań funkcjonowania systemu kaucyjnego doprowadzi do problemów organizacyjnych oraz finansowych wielu przedsiębiorców, na których spoczywa obowiązek pobierania i zwrotu kaucji klientom placówek handlowych, co niestety wydaje się jedynym pewnym uregulowaniem w ustawie, wraz z konsekwencjami za brak realizacji

– napisano w apelu do rządu.

Oba postulaty dotyczące systemu kaucyjnego są uzupełnieniem do dziesięciu postulatów do nowego rządu, które PIH przedstawiła 15 grudnia 2023 roku.

Źródło: PIH
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA