Polska Izba Handlu przedstawiła dwa postulaty dotyczące zmian w sprawie planowanego systemu kaucyjnego. Chodzi o przesunięcie jego wejścia w życie oraz rezygnację z podatku VAT.
Zgodnie z planem system kaucyjny ma zostać w Polsce wprowadzony z początkiem 2025 roku. Przyjęte przepisy zakładają, że do kaucji za butelki szklane będzie doliczany podatek VAT. Według Polskiej Izby Handlu to złe podejście, bo wprowadzenie VAT-u w systemie kaucyjnym może prowadzić do dodatkowych obciążeń nie tylko organizacyjnych, lecz także finansowych dla przedsiębiorców wprowadzających do obrotu towary w opakowaniach zbieranych w ramach systemu kaucyjnego. Poza tym przedstawiciele przedsiębiorców wskazują, że zbiórka odpadów będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami, jakie będą ponosić przedsiębiorcy prowadzący placówki handlu detalicznego.
Drugi postulat PIH dotyczy wydłużenia czasu wprowadzenia systemu kaucyjnego co najmniej o rok. Przedsiębiorcy są przekonani, że jego wdrożenie już 1 stycznia 2025 roku sprawi duże problemy organizacyjne handlowi detalicznemu, hurtowemu oraz producentom wprowadzającym produkty w opakowaniach na polski rynek, co do których przedmiotowa ustawa nakłada obowiązki pod rygorem kar finansowych.
Wszystkie obecne niejasności przekładają się na brak jasnych rekomendacji do odpowiedniego przygotowania się sklepów do realizacji systemu kaucyjnego. Brak jasnych uregulowań funkcjonowania systemu kaucyjnego doprowadzi do problemów organizacyjnych oraz finansowych wielu przedsiębiorców, na których spoczywa obowiązek pobierania i zwrotu kaucji klientom placówek handlowych, co niestety wydaje się jedynym pewnym uregulowaniem w ustawie, wraz z konsekwencjami za brak realizacji
– napisano w apelu do rządu.
Oba postulaty dotyczące systemu kaucyjnego są uzupełnieniem do dziesięciu postulatów do nowego rządu, które PIH przedstawiła 15 grudnia 2023 roku.