fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSzynka wyłącznie z mięsa? Branża mięsna walczy z roślinnymi podróbkami

Szynka wyłącznie z mięsa? Branża mięsna walczy z roślinnymi podróbkami

Szynka, kiełbasa czy wędzonka powinny być oznaczane w sprzedaży takimi nazwami tylko wtedy, jeśli faktycznie są wyprodukowane z mięsa. Czy jednak tak się stanie?

Odchodzące szefostwo resortu rolnictwa przygotowało zmianę rozporządzenia dotyczącego znakowania towarów. Chodzi w nim o to, by po rocznym okresie przejściowym, przeznaczonym na reorganizację marketingu sprzedaży, nazwy „szynka”, „wędzonka” i „kiełbasa”, były stosowane wyłącznie dla produktów wyprodukowanych z mięsa.

Projekt nowego rozporządzenia, które w obliczu zmiany rządu w Polsce zawisło w powietrzu, uargumentowano w ten sposób, że „konsumenci kojarzą przedmiotowe określenia z produktami mięsnymi”, zaś „proponowane zasady znakowania przyczynią się do zapewnienia ochrony interesów konsumentów, dając im realną możliwość dokonywania świadomego wyboru spożywanej przez nich żywności”.

Teraz w tej kwestii panuje pomieszanie z poplątaniem. Nagminnym jest lokowanie na półkach – zwłaszcza supermarketów, hipermarketów oraz dyskontów – produktów tylko podszywających się pod produkty mięsne, a faktycznie będących wyrobami z soi czy innych warzyw.

Aby szynka była szynką

Dlatego ministerstwo proponowało, by w sprzedaży jako wędlina, wędzonka i kiełbasa były oznaczane tylko produkty faktycznie pochodzące z mięsa. W tym – uszczegóławiając tę kwestię – z mięsa peklowanego, niepeklowanego, solonego lub niesolonego, z ewentualnym dodatkiem tłuszczu, podrobów, przypraw lub surowców uzupełniających (w tym surowców niemięsnych).

Z kolei szynką wolno by było nazywać wyłącznie produkt „powstały z uda zwierząt gospodarskich kopytnych, drobiu, zajęczaków, zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych lub zwierząt łownych, lub z piersi drobiu”.

Byłe już kierownictwo resortu rolnictwa nie kryło, że za projektem nowego rozporządzenia stoi również sama branża mięsna. Zabezpieczenia jej interesów od dawna domaga się osiem organizacji rolniczych, między innymi Hodowcy Razem oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Przeciwny tego rodzaju zmianie prawa był, i oczywiście jest, Polski Związek Producentów Żywności Roślinnej. Przytacza on badanie zlecone przez portal RoślinnieJemy, pochodzące jeszcze z 2022 r. Wynika z niego, że 96 proc. konsumentów nigdy nie pomyliło produktu roślinnego z mięsnym – pomimo stosowanego takiego jak obecnie nazewnictwa.

Vacatio legis to jeszcze za mało?

Gdyby zmienione rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych weszło w życie, producenci zamienników mięsa będą musieli zmienić nazwy swoich wyrobów. Jednak nie od razu, bo gwałtowna zmiana naraziłaby ich na gigantyczne koszty. Po pierwsze nowe prawo miało zacząć obowiązywać dopiero po upływie roku od jego ogłoszenia (vacatio legis). Poza tym produkty roślinne udające mięso (na przykład puszkowane, suszone itp.) mogłyby być jeszcze w obrocie nawet do 30 czerwca 2026 r. (lub do wyczerpania ich zapasów) – o ile zostały wytworzone jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia.

Ze swej strony dodamy, że szkoda, iż nie pomyślano jeszcze o klarownym oznakowaniu wyrobów mlecznych. Tak naprawdę nie ma bowiem czegoś takiego jak „mleko roślinne”. Jest po prostu „mleko” i na przykład: „napój sojowy” – także mogący być smacznym dodatkiem do kawy.

Język wpływa na rzeczywistość

O tym, że struktury języka, więc i sposób nazywania rzeczy, mają przemożny wpływ na kształtowanie świadomości społecznej, wspominał już dziewiętnastowieczny socjolog Émil Durkheim. Potem nawiązywał do tego twórca strukturalizmu, francuski antropolog Claude Lévi-Strauss (i jego epigoni). Nie jest tajemnicą i bynajmniej nie leży to w kręgu tzw. teorii spiskowych, że ludzie zmieniają sposób postrzegania różnych rzeczy także wraz ze zmianą ich nazewnictwa (nie tylko rzeczywistość historyczna zmienia język, ale i odwrotnie). Z czasem „mleko roślinne” kojarzyć się może już pełnoprawnie z mlekiem, zaś „szynka wege” z normalną szynką. To zaś, przy konsekwentnej i nachalnej reklamie produktów alternatywnych oraz przy towarzyszącej temu zmianie (wypaczaniu?) gustów konsumentów, doprowadzić by mogło do stopniowego, a potem nawet do całkowitego wyparcia produktów mięsnych z rynku.

Czy wszak jednak nie o to właśnie chodzi producentom produktów wyłącznie quasi mięsnych? Dla których wymarzoną sytuacją są stale rosnące szeregi wegan i wegetarian. Zwłaszcza jeśli z czasem konsument straci już całkowicie orientację, co kupuje, a na półce nie odnajdzie już prawdziwego produktu mięsnego…

Wbrew pozorom jest to ważna sprawa. Branża wyrobów wędliniarskich i mięsnych, będąca nadal w dużym stopniu własnością (bądź współwłasnością) przedsiębiorców polskich, może czuć się realnie zagrożona. Stosunek do tej sprawy będzie dobrym testem dla nowych władz resortu rolnictwa – w jaki sposób i z czyimi interesami najmocniej się utożsamiają.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA