fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesTransportowcy spodziewają się załamania

Transportowcy spodziewają się załamania

Niestety potwierdzają się informacje o słabnącej kondycji branży transportowej. Chociaż poprawy koniunktury spodziewają się firmy z sektora budowlanego i handlu, to nastroje w firmach usługowych, a zwłaszcza transportowych, pikują w dół wskazując na zbliżający się kryzys. Transportowców obecnie najbardziej dotykają: wysoka inflacja, unijny Pakiet Mobilności, a teraz wojna na Ukrainie.

Nastroje przedsiębiorców z sektorów usług i transportu są już zdecydowanie gorsze niż przed miesiącem – wskazuje najnowszy odczyt Bibby MSP Index. W obu przypadkach subindeksy branżowe spadły do poziomu poniżej 50 pkt, co może zapowiadać kryzys i dalsze pogorszenie się sytuacji, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorców.

W usługach wskaźnik spadł o 7,7 pkt – do poziomu 45,6 pkt. Największy spadek dotyczy sprzedaży, ale przedsiębiorcy spodziewają się też w kolejnych sześciu miesiącach mniejszych inwestycji i spadku zatrudnienia.

– Może to być pierwszy symptom zmian wywołanych wzrostem stóp procentowych, chłodzeniem gospodarki i coraz ostrożniejszym wydawaniem pieniędzy przez konsumentów – komentuje sektorowe nastroje Tomasz Rodak z Bibby Financial Services.

Coraz poważniejsze problemy

Zdecydowanie najsłabszą spośród wszystkich objętych Bibby MSP Index branż jest obecnie właśnie branża transportowa. To efekt przede wszystkim negatywnych prognoz w obszarze inwestycji oraz spodziewanego pogorszenia płynności finansowej w najbliższym półroczu. Transportowcy wiedzą już, że ich problemy finansowe będą narastać. A przecież ostatnie lata nie były dla nich łatwe. Najpierw pandemia i zamknięte granice, potem brexit, w tym roku wdrożenie nowych regulacji w ramach unijnego Pakietu Mobilności, inflacja i wreszcie wojna na Ukrainie, a wraz z nią odpływ ukraińskich kierowców. To wszystko są problemy, które ewidentnie odbijają się już na kosztach prowadzenia biznesu.

Strategiczne znaczenie sektora

Chociaż przedsiębiorcy spodziewają się poprawy sytuacji w niektórych branżach, to nastroje dotyczące innych mocno od tego odbiegają. Ten rozziew w ocenach przedsiębiorców mógłby wskazywać na pierwsze symptomy spowolnienia polskiej gospodarki. Mógłby – gdyby nie fakt, że mocne odbicie PKB w pierwszym kwartale tego roku to efekt przede wszystkim tzw. niskiej bazy, czyli przyrostu od wyjątkowo niskiego poziomu w analogicznym okresie poprzedniego roku, gdy gospodarka uginała się pod ciężarem bezsensownych lockdownów.

Sektor transportu należy uważnie monitorować. Tym bardziej, że mocne powiązanie z innymi branżami i sektorami gospodarki nadaje temu mu strategiczne znaczenie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA