fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaKrajTrujące parówki? Bustowski uniewinniony

Trujące parówki? Bustowski uniewinniony

Niedawno prawomocny stał się wyrok sądu, w którym uniewinniono Marcina Bustowskiego oskarżonego o zniesławienie wiodącego w Polsce producenta żywności.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w II Wydziale Karnym rozpoznał na kilku rozprawach sprawę z oskarżenia prywatnego Animex Foods Spółki z ograniczoną
odpowiedzialnością w Warszawie przeciwko Marcinowi Bustowskiemu, przewodniczącemu Stowarzyszenia Przebudzeni Konsumenci.

Wielokrotnie przekroczone normy

Bustowski został oskarżony o to, że za pośrednictwem portali społecznościowych Facebook i YouTube zniesławił firmę Animex Foods sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Morlinach, pomawiając pokrzywdzonego, jako producenta żywności pochodzenia zwierzęcego, o wprowadzanie do obrotu produktów (parówki Berlinki i schab) zawierających wielokrotnie przekroczone normy zawartości konserwantów w postaci azotanów/azotynów, a w konsekwencji stwarzanie zagrożenia dla życia i zdrowia konsumentów – w tym dzieci – a w szczególności o wprowadzanie do obrotu produktów trujących i powodujących nowotwory, a zatem o takie postępowanie, które mogło narazić pokrzywdzonego na utratę zaufania potrzebnego dla rodzaju wykonywanej przez niego działalności.

Zaniechania służb

Sędzia Justyna Koska-Janusz orzekła o uniewinnieniu Marcina Bustowskiego od popełnienia zarzucanego mu czynu. Stwierdziła m.in., że nie doszło do zrealizowania znamion czynu zabronionego z uwagi na jego motywację: „Celem działania oskarżonego było wyłącznie upowszechnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa żywności, w szczególności mięsa i jego produktów, zainteresowanie opinii publicznej zagadnieniem stosowania dodatków do żywności, antybiotyków, wpływu jakości żywności na zdrowie konsumentów, wyrażenie krytycznego stosunku do stosowanych praktyk, które nie spotykają się z odpowiednią reakcją ze strony służb. W opublikowanych przez siebie materiałach w sposób jawny, nie zmanipulowany prezentował wykonywane przez siebie pomiary, których wyniki również pokazywał w sposób niezakłócony, transparentny”.

Co więcej, w uzasadnieniu do wyroku czytamy, że „na służbach państwowych i ich organach ciążą obowiązki należytego informowania społeczeństwa, w której to sferze jak wykazał raport NIK z 2019 r. istnieją zaniechania m.in. po stronie Głównego Inspektora Sanitarnego”.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA