fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajTrujące parówki? Bustowski uniewinniony

Trujące parówki? Bustowski uniewinniony

Niedawno prawomocny stał się wyrok sądu, w którym uniewinniono Marcina Bustowskiego oskarżonego o zniesławienie wiodącego w Polsce producenta żywności.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w II Wydziale Karnym rozpoznał na kilku rozprawach sprawę z oskarżenia prywatnego Animex Foods Spółki z ograniczoną
odpowiedzialnością w Warszawie przeciwko Marcinowi Bustowskiemu, przewodniczącemu Stowarzyszenia Przebudzeni Konsumenci.

Wielokrotnie przekroczone normy

Bustowski został oskarżony o to, że za pośrednictwem portali społecznościowych Facebook i YouTube zniesławił firmę Animex Foods sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Morlinach, pomawiając pokrzywdzonego, jako producenta żywności pochodzenia zwierzęcego, o wprowadzanie do obrotu produktów (parówki Berlinki i schab) zawierających wielokrotnie przekroczone normy zawartości konserwantów w postaci azotanów/azotynów, a w konsekwencji stwarzanie zagrożenia dla życia i zdrowia konsumentów – w tym dzieci – a w szczególności o wprowadzanie do obrotu produktów trujących i powodujących nowotwory, a zatem o takie postępowanie, które mogło narazić pokrzywdzonego na utratę zaufania potrzebnego dla rodzaju wykonywanej przez niego działalności.

Zaniechania służb

Sędzia Justyna Koska-Janusz orzekła o uniewinnieniu Marcina Bustowskiego od popełnienia zarzucanego mu czynu. Stwierdziła m.in., że nie doszło do zrealizowania znamion czynu zabronionego z uwagi na jego motywację: „Celem działania oskarżonego było wyłącznie upowszechnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa żywności, w szczególności mięsa i jego produktów, zainteresowanie opinii publicznej zagadnieniem stosowania dodatków do żywności, antybiotyków, wpływu jakości żywności na zdrowie konsumentów, wyrażenie krytycznego stosunku do stosowanych praktyk, które nie spotykają się z odpowiednią reakcją ze strony służb. W opublikowanych przez siebie materiałach w sposób jawny, nie zmanipulowany prezentował wykonywane przez siebie pomiary, których wyniki również pokazywał w sposób niezakłócony, transparentny”.

Co więcej, w uzasadnieniu do wyroku czytamy, że „na służbach państwowych i ich organach ciążą obowiązki należytego informowania społeczeństwa, w której to sferze jak wykazał raport NIK z 2019 r. istnieją zaniechania m.in. po stronie Głównego Inspektora Sanitarnego”.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA