fbpx
sobota, 7 grudnia, 2024
Strona głównaPodatkiUnia uderza w konkurencję podatkową

Unia uderza w konkurencję podatkową

Negocjatorzy państw członkowskich UE uzgodnili dyrektywę wprowadzającą minimalny podatek od osób prawnych w wysokości 15 proc. w dużych międzynarodowych firmach.

Jak podaje serwis EURACTIV.com, dyrektywa w sprawie podatku minimalnego była wstrzymywana przez węgierski rząd, który próbował wykorzystać swoje weto, aby wywrzeć presję na Unię Europejską, by ta uwolniła unijne fundusze dla Budapesztu. Na spotkaniu w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich UE zgodzili się na formalne zielone światło dla węgierskiego planu odbudowy i zwiększania odporności o wartości kilku miliardów euro, choć pieniądze te na razie pozostaną zamrożone.

Unia Europejska jako jedna z pierwszych ma wprowadzić reformę podatkową uzgodnioną w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Unijne kraje będą musiały wdrożyć przepisy do końca 2023 r. 15-proc. stawka globalnego podatku minimalnego ma mieć zastosowanie do przedsiębiorstw wielonarodowych i dużych grup krajowych w Unii, których łączne przychody finansowe wynoszą ponad 750 mln euro rocznie. W ramach szerszej umowy taka stawka docelowo ma obowiązywać w 137 państwach.

Komisja Europejska zaproponowała dyrektywę około rok temu. Międzynarodowe porozumienie podatkowe ma na celu zablokowanie globalnej konkurencji podatkowej.

Węgierski rząd zrezygnował z weta wobec dyrektywy w sprawie minimalnej efektywnej stawki podatku od osób prawnych. W ramach porozumienia między państwami członkowskimi w porównaniu z tym, co zaproponowała Komisja Europejska Węgry uzyskają dostęp do ok. 1 mld euro dodatkowych pieniędzy z unijnego Funduszu Spójności. Porozumienie w sprawie minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych może jednak zostać zerwane przez polski rząd. Według unijnego dyplomaty Polska zastrzegła sobie prawo weta wobec dyrektywy, gdy będzie ona przechodziła w Radzie UE przez pisemną procedurę przyjmowania.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA