fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaUnia zakaże... kubków do kawy na wynos

Unia zakaże… kubków do kawy na wynos

Nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych mają spowodować, że po kawę na wynos będzie trzeba przyjść... z własnym kubkiem.

Dotychczasowa walka Unii Europejskiej z opakowaniami z tworzyw sztucznych przynosi mizerne efekty. Jak czytamy w serwisie Bezprawnik.pl, „liczba produkowanych na Starym Kontynencie śmierci rośnie szybciej niż PKB niektórych krajów. Unijni urzędnicy przewidują, że w obecnym stanie rzeczy ilość odpadów w opakowaniach wzrośnie przynajmniej o 19% w ciągu siedmiu najbliższych lat. Co więcej, aż 80 proc. wszystkich wytworzonych odpadów stanowi plastik, który otacza nas niemal z każdej strony”.

Szczególnie w Polsce jest problem ze spełnianiem unijnych regulacji dotyczących recyklingu. Rezultatem reformy systemu odbierania odpadów, która przerzuciła odpowiedzialność z firm prywatnych na samorządy, są przede wszystkim gigantyczne wzrosty cen za te usługi. Mimo że reforma przede wszystkim miała spowodować, by nikt nie uciekł od systemu, to obietnice polityków w tym zakresie kompletnie się nie sprawdziły. Niemal co piaty Polak nie płaci za śmieci.

Bezprawnik.pl informuje, że „głównym założeniem nowych [unijnych] przepisów ma być zrobienie dużego kroku w stronę stworzenia obiegu zamkniętego w produkcji opakowań. Metody mają być dwie – ograniczenia i efektywny recykling. Już do 2030 r. z hotelowych pokoi mają zniknąć miniaturowe butelki z szamponami. Ponadto świeże warzywa nie będą mogły być pakowane w opakowania sztuczne. Ponadto już za nieco ponad 7 lat 30 proc., a w 2040 r. nawet połowę kaw na wynos trzeba będzie nalewać do kubków wielokrotnego użytku lub własnych”. Pytanie, czy ludzie będą mieli ochotę na noszenie kubka przez cały dzień w torbie.

Prawdopodobnie Unia Europejska zakaże także podawania dań na plastikowym talerzyku.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA