fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEkologiaUnia zakaże... kubków do kawy na wynos

Unia zakaże… kubków do kawy na wynos

Nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych mają spowodować, że po kawę na wynos będzie trzeba przyjść... z własnym kubkiem.

Dotychczasowa walka Unii Europejskiej z opakowaniami z tworzyw sztucznych przynosi mizerne efekty. Jak czytamy w serwisie Bezprawnik.pl, „liczba produkowanych na Starym Kontynencie śmierci rośnie szybciej niż PKB niektórych krajów. Unijni urzędnicy przewidują, że w obecnym stanie rzeczy ilość odpadów w opakowaniach wzrośnie przynajmniej o 19% w ciągu siedmiu najbliższych lat. Co więcej, aż 80 proc. wszystkich wytworzonych odpadów stanowi plastik, który otacza nas niemal z każdej strony”.

Szczególnie w Polsce jest problem ze spełnianiem unijnych regulacji dotyczących recyklingu. Rezultatem reformy systemu odbierania odpadów, która przerzuciła odpowiedzialność z firm prywatnych na samorządy, są przede wszystkim gigantyczne wzrosty cen za te usługi. Mimo że reforma przede wszystkim miała spowodować, by nikt nie uciekł od systemu, to obietnice polityków w tym zakresie kompletnie się nie sprawdziły. Niemal co piaty Polak nie płaci za śmieci.

Bezprawnik.pl informuje, że „głównym założeniem nowych [unijnych] przepisów ma być zrobienie dużego kroku w stronę stworzenia obiegu zamkniętego w produkcji opakowań. Metody mają być dwie – ograniczenia i efektywny recykling. Już do 2030 r. z hotelowych pokoi mają zniknąć miniaturowe butelki z szamponami. Ponadto świeże warzywa nie będą mogły być pakowane w opakowania sztuczne. Ponadto już za nieco ponad 7 lat 30 proc., a w 2040 r. nawet połowę kaw na wynos trzeba będzie nalewać do kubków wielokrotnego użytku lub własnych”. Pytanie, czy ludzie będą mieli ochotę na noszenie kubka przez cały dzień w torbie.

Prawdopodobnie Unia Europejska zakaże także podawania dań na plastikowym talerzyku.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.
3 MIN CZYTANIA

Za unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Wprowadzenie w Unii Europejskiej ETS2, czyli objęcie system handlu emisjami CO2 ogrzewania budynków mieszkalnych i transportu prywatnego mocno odbije się na kieszeniach Polaków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA