fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaWalka z klimatem zrujnuje rolników

Walka z klimatem zrujnuje rolników

W ramach protestu przeciwko planom klimatycznym holenderscy rolnicy blokują autostrady i spryskali obornikiem ratusz. Aby osiągnąć nowe cele klimatyczne, rolnicy zostaną zmuszeni do wycofania się z prowadzenia działalności rolnej.

Rząd Niderlandów z rzekomo centroprawicowej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji chce narzucić nowe cele klimatyczne dotyczące redukcji produkcji azotu do 2030 r. Holandia mianowała nawet nowego ministra ds. przyrody i azotu. Minister Christianne van der Wal powiedziała, że niektórzy rolnicy będą musieli zrezygnować ze swoich gospodarstw. Cel ma być zgodny z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi ograniczania zanieczyszczenia azotem.

Konkretnie – w reakcji na regulacje Unii Europejskiej holenderscy politycy zdecydowali o zamknięciu dziesiątek farm, aby o 30-70 proc. ograniczyć azot.

Jak się można spodziewać, holenderscy rolnicy nie są z tego zadowoleni. W zeszłym tygodniu około 40 tys. farmerów z tego kraju wzięło udział w masowym proteście. Rolnicy ruszyli na autostrady, gdzie poustawiali blokady. Spryskali również obornikiem budynek ratusza w miejscowości Lochem.

Niderlandy nie są w stanie zrealizować zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza do 2030 r. Zdaniem ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia cytowanych przez dziennik „De Volkskrant”, aby osiągnąć cele wyznaczone przez WHO, konieczne byłoby m.in. zmniejszenie w kraju emisji przemysłowych o połowę i redukcja liczby hodowanych zwierząt o jedną trzecią.

Wojna na Ukrainie spowodowała, że świat stoi w obliczu kryzysu żywnościowego, a urzędnicy z WHO, władze Unii Europejskiej i rząd w Niderlandach – nie zwracając na to uwagi – chcą zamykać gospodarstwa rolne w imię zmian klimatycznych. Pytanie zasadnicze brzmi: czy chodzi o klimat, czy jednak głównym celem tych działań jest zagłodzenie ludzi?

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA