fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaFinanseWEI przeciwko rugowaniu gotówki

WEI przeciwko rugowaniu gotówki

Warsaw Enterprise Institute stoi na stanowisku, że sukcesywne rugowanie gotówki z obiegu, co robi Unia Europejska, jest negatywną tendencją, a wprowadzanie regulacji nie powinno opierać się na przekonaniach decydentów, a na rzetelnych analizach.

Pod koniec stycznia br. Rada i Parlament Europejski doszły do porozumienia w zakresie ograniczenia limitu transakcji gotówkowych do 10 tys. euro, z możliwością dalszego obniżania go przez kraje członkowskie. Nie dotyczy to tylko obrotu pomiędzy przedsiębiorcami, ale również zakupów czy przepływów realizowanych przez konsumentów. Oprócz tego podmioty zobowiązane będą musiały identyfikować i weryfikować tożsamość osób dokonujących sporadycznie transakcje gotówkowe od 3 tys. do 10 tys. euro, a w przypadku dostawców kryptoaktywów od 1 tys. euro.

Uderzenie w swobody obywatelskie

WEI zwraca uwagę, że „płatności gotówkowe niekoniecznie wynikają z chęci nieuczciwych praktyk, a raczej stanowią konsekwencję przyzwyczajeń i tradycji obecnych na różnych rynkach. W szczególności dane nie wykazują zależności między wielkością szarej strefy a liczbą transakcji gotówkowych. Jednocześnie złudzeniem jest, że pranie pieniędzy czy unikanie podatków odbywa się jedynie przy pomocy gotówki”. Przecież „duże, zorganizowane grupy w szarej strefie także korzystają z fikcyjnych przelewów czy innych form bezgotówkowych”.

Zdaniem WEI proponowane przez instytucje unijne zmiany przede wszystkim „godzą w swobody gospodarcze i obywatelskie, ograniczają możliwość wyboru i zwiększają inwigilację państwa w dysponowanie prywatnymi środkami przez zwykłych ludzi”. Nie można też zapominać o rozwoju ryzyk cybernetycznych i zwiększającą się aktywność hakerów.

Ktoś zyska

Ktoś jednak na wyeliminowaniu gotówki zyska. Warsaw Enterprise Institute widzi to jednoznacznie: „jedynym beneficjentem zmian wydają się instytucje finansowe, które powiększą wolumen transakcji, a tym samym zyski z prowizji za ich obsługę”.

Źródło: wei.org.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA