fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeWielka Brytania wyklucza Huawei z sieci 5G

Wielka Brytania wyklucza Huawei z sieci 5G

Wielka Brytania ogłosiła, że planuje wprowadzić zakaz zakupu nowego sprzętu Huawei, który zacznie obowiązywać pod koniec roku, oraz całkowitego usunięcia gigantycznego chińskiego operatora telekomunikacyjnego z sieci 5G do 2027 ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa.

Oświadczenie wygłosił sekretarz stanu ds. kultury, mediów i sportu Wielkiej Brytanii, Oliver Dowden. Powiedział on, że ostatnie działania Stanów Zjednoczonych mające na celu wpisanie Huawei na czarną listę oraz oceny brytyjskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego doprowadziły rząd Partii Konserwatywnej do wniosku, że pozwolenie, by Huawei odegrało choćby marginalną rolę w budowie sieci piątej generacji w Wielkiej Brytanii, nie jest już bezpieczną ani dopuszczalną opcją.

– Rząd zgadza się z radą Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego – najlepszym sposobem na zabezpieczenie naszych sieci jest zaprzestanie korzystania przez operatorów z nowego sprzętu Huawei do budowy przyszłych sieci 5G w Wielkiej Brytanii – stwierdził. –  Tak więc, dla jasności, od końca tego roku operatorzy telekomunikacyjni nie mogą kupować od Huawei żadnego sprzętu 5G, a po uchwaleniu ustawy o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym będzie to dla nich nielegalne.

Stany Zjednoczone podjęły rozmaite wysiłki, aby ograniczyć globalny zasięg Huawei, szczególnie w obszarze 5G, wywierając naciski na sojusz wywiadowczy „Five Eyes”, w tym Wielką Brytanię, aby odrzucić technologię Huawei w ich sieciach komunikacyjnych.

Dowden opisał również szczegółowo plan swojego kraju żeby nie tylko przestać kupować sprzęt Huawei, ale także aby całkowicie usunąć Huawei z rodzących się sieci 5G w Wielkiej Brytanii.

– Określiłem wcześniej nasze plany, jak bezpiecznie radzić sobie z obecnością stanowiących potencjalnie wysokie zagrożenie dostawców w naszej sieci 5G i oczywiście naszą ambicją od samego początku było to, żeby w ogóle nie było potrzeby korzystać z usług takich dostawców. Wiem jednak, że szanowni członkowie starali zobowiązać rząd, aby całkowicie usunął sprzęt Huawei z naszej sieci 5G – powiedział Dowden. – Dlatego doszliśmy do wniosku, że konieczne i rozsądne jest opracowanie do harmonogramu usuwania urządzeń Huawei z naszej sieci 5G do 2027. Żeby nie było wątpliwości: będzie to prawnie wymagane na mocy ustawy o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym. Do czasu następnych wyborów wprowadzimy do obowiązującego prawa nieodwracalne zapisy dotyczące całkowitego usunięcia sprzętu Huawei z naszych sieci 5G – dodał.

W styczniu brytyjskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego uznało Huawei za „dostawcę stanowiącego potencjalnie wysokie zagrożenie”, a rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w tym miesiącu, że udział takich dostawców, jak Huawei, w „centralnej” infrastrukturze 5G będzie zabroniony. Ale Wielka Brytania powiedziała również w tym czasie, że pozwoli Huawei zbudować sieć i pozwoli, aby jego sprzęt obsługiwał do 35% krajowego „peryferyjnego” systemu 5G.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że chińska ustawa wywiadowcza z 2017 „wymaga od chińskich firm, takich jak Huawei i ZTE, wspierania, zapewniania pomocy i współpracy w chińskiej pracy wywiadowczej, niezależnie od tego, gdzie prowadzą działalność”.

Stany Zjednoczone wielokrotnie naciskały na Wielką Brytanię, aby wykluczyła Huawei z infrastruktury 5G, ostrzegając przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego, jakie może stanowić umożliwienie Komunistycznej Partii Chin potencjalnego dostępu do danych i systemów.

– Od samego początku byliśmy pewni, że chińscy dostawcy, Huawei i ZTE, stanowią wysokie zagrożenie i daliśmy jasno do zrozumienia, że Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego w razie potrzeby dokona przeglądu i aktualizacji swoich porad – powiedział Dowden Izbie Gmin. Oświadczył, że ogłoszone w maju sankcje nałożone przez amerykański Departament Handlu na Huawei były ostatnią kroplą, która skłoniła Wielkią Brytanię do podjęcia decyzji o zrobieniu kraku w tył i pracy nad całkowitym wykluczeniem Huawei.

Zarówno administracja Trumpa, jak i Senat wysłały brytyjskim przywódcom ostrzeżenia w marcu. Stany Zjednoczone od dawna starają się przekonać sojuszników, aby nie korzystali z usług i sprzętu Huawei, grożąc, że przestaną dzielić się danymi wywiadowczymi z krajami, które nie zakażą korzystania z szybkich sieci bezprzewodowych tej firmy. Departament Sprawiedliwości oskarżył również chińską firmę telekomunikacyjną o wymuszanie haraczy w związku z unikaniem sankcji wobec Iranu i Korei Północnej na początku tego roku.

W marcu sekretarz obrony, Mark Esper, powiedział Senatowej Komisji Służb Zbrojnych, że „jeśli nasi sojusznicy z NATO zastosują technologię Huawei, może się to drastycznie odbić na naszej zdolności do dzielenia się informacjami, danymi wywiadowczymi i planami operacyjnymi oraz na tym, aby sojusz pozostał sojuszem”.

W sierpniu 2019 agencjom federalnym w USA zakazano zakupu produktów telekomunikacyjnych, sprzętu do nadzoru lub jakichkolwiek innych produktów lub usług od Huawei, ZTE Corporation i trzech innych chińskich firm. Washington Examiner dowiedział się, że według drugiego, szeroko zakrojonego rozporządzenia, które zostanie wdrożone 13 sierpnia, agencje te będą również musiały unikać prowadzenia interesów z firmami, które kupują produkty lub usługi od owych pięciu chińskich firm.

Administracja Trumpa uważa, że konsekwentne i stanowcze egzekwowanie zakazu korzystanie z chińskiej telekomunikacji jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że amerykańska społeczność wywiadowcza i Pentagon postrzegają te chińskie firmy jako ściśle powiązane z Komunistyczną Partią Chin.

Prokurator generalny William Barr został w ramach działań administracji Trumpa na rzecz walki z zagranicznymi wpływami w amerykańskim sektorze telekomunikacyjnym w obliczu obaw dotyczących Chin i inne podmiotów zagraniczne wybrany w kwietniu do kierowania nową grupą bezpieczeństwa narodowego nazwaną „Team Telecom”.

W czerwcu Federalna Komisja Komunikacji uznała Huawei i ZTE jako „zagrożenia bezpieczeństwa narodowego” i uniemożliwiła obu firmom dostępu do amerykańskich dotacji rządowych na budowę infrastruktury komunikacyjnej. Pentagon wymienił również Huawei jako jedną z 20 chińskich firm działających w Stanach Zjednoczonych, mających bezpośrednie powiązania z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą.

Źródło: Jerry Dunleavy/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

UE ureguluje treści tworzone przez sztuczną inteligencję

Unia Europejska chce zmusić firmy do specjalnego oznaczania treści tworzonych przez sztuczną inteligencję.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie start-upy dobrze sobie radzą

Polskie start-upy ciągle się rozwijają i dobrze radzą sobie na globalnym rynku. Naszą specjalnością jest oprogramowanie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA