fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajWydawcy założyli organizację lobbingową

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.

Jak czytamy w statucie organizacji: „Celem Związku jest ochrona praw i reprezentowanie interesów wydawców, działalność w zakresie rozwoju rynku pracy i przeciwdziałania bezrobociu, jednoczenie wydawców książek wokół działań zmierzających do rozwoju rynku książki w Polsce oraz wspieranie czytelnictwa. Związek ma również za cel opiniowanie projektów ustaw, kształtowanie zasad etyki w biznesie i doskonalenie norm rzetelnego postępowania w działalności na polskim rynku książki, przy jednoczesnym współdziałaniu z innymi organizacjami wydawców książek oraz organizacjami biznesu w kraju i za granicą”.

Coraz trudniejszy rynek

Maciej Makowski, przewodniczący Rady Porozumienia Wydawców Książek – Związku Pracodawców, zwrócił uwagę, że rynek książki jest coraz trudniejszy, bo z jednej strony nastąpił wzrost kosztów, a z drugiej jest mniejsza sprzedaż, co w jasny sposób wpływa na zmniejszenie rentowności.

Płacimy drożej za prawa, za przygotowanie książki, za jej druk, za energię itp. Nie ma mowy, aby te koszty przerzucić w całości na wzrost ceny detalicznej książki. Ceny książek wzrosły i ich dalsze podnoszenie powoduje osłabianie się rynku

– mówi Makowski.

Podniesienie poziomu czytelnictwa

Jak czytamy na stronach lubimyczytac.pl, związek ma też działać na rzecz wprowadzenia zerowej stawki VAT na książki czy podniesienia poziomu czytelnictwa. Makowski stwierdził ponadto, że organizacja chce się przeciwstawiać takim zjawiskom na rynku, jak podkupywanie autorów, czarny PR czy inne niezbyt etyczne działania.

Źródło: lubimyczytac.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA