fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajWydawcy założyli organizację lobbingową

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.

Jak czytamy w statucie organizacji: „Celem Związku jest ochrona praw i reprezentowanie interesów wydawców, działalność w zakresie rozwoju rynku pracy i przeciwdziałania bezrobociu, jednoczenie wydawców książek wokół działań zmierzających do rozwoju rynku książki w Polsce oraz wspieranie czytelnictwa. Związek ma również za cel opiniowanie projektów ustaw, kształtowanie zasad etyki w biznesie i doskonalenie norm rzetelnego postępowania w działalności na polskim rynku książki, przy jednoczesnym współdziałaniu z innymi organizacjami wydawców książek oraz organizacjami biznesu w kraju i za granicą”.

Coraz trudniejszy rynek

Maciej Makowski, przewodniczący Rady Porozumienia Wydawców Książek – Związku Pracodawców, zwrócił uwagę, że rynek książki jest coraz trudniejszy, bo z jednej strony nastąpił wzrost kosztów, a z drugiej jest mniejsza sprzedaż, co w jasny sposób wpływa na zmniejszenie rentowności.

Płacimy drożej za prawa, za przygotowanie książki, za jej druk, za energię itp. Nie ma mowy, aby te koszty przerzucić w całości na wzrost ceny detalicznej książki. Ceny książek wzrosły i ich dalsze podnoszenie powoduje osłabianie się rynku

– mówi Makowski.

Podniesienie poziomu czytelnictwa

Jak czytamy na stronach lubimyczytac.pl, związek ma też działać na rzecz wprowadzenia zerowej stawki VAT na książki czy podniesienia poziomu czytelnictwa. Makowski stwierdził ponadto, że organizacja chce się przeciwstawiać takim zjawiskom na rynku, jak podkupywanie autorów, czarny PR czy inne niezbyt etyczne działania.

Źródło: lubimyczytac.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA