fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaTransportZaskakująca sytuacja na rynku OC

Zaskakująca sytuacja na rynku OC

Mimo rosnącej inflacji ceny ubezpieczeń OC dla kierowców w Polsce spadają – podaje „Dziennik Bałtycki”.

Według doniesień „Dziennika Bałtyckiego” w styczniu średnie ceny polis komunikacyjnych w 15 miastach wojewódzkich były niższe niż rok temu. Według danych CUK Ubezpieczenia średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce wynosi 540 zł (najwyższa była we Wrocławiu, a najniższa w Gorzowie Wielkopolskim).

Jeśli chodzi o zmiany cen, to polisy najbardziej potaniały w Krakowie i Zielonej Górze – odpowiednio o 8,6 proc. i 8,3 proc. Najniższy spadek polis odnotowano w Warszawie, bo tylko o 0,3 proc. Z kolei ceny ubezpieczeń wzrosły w Rzeszowie (o 11,3 proc.), Olsztynie (2,5 proc.) i Opolu (1,4 proc.).

Zdaniem redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego” Artura Kiełbasińskiego powodem spadku cen polis ubezpieczeniowych jest zmiana stylu jazdy Polaków, którzy w ostatnich latach jeżdżą bezpieczniej, co przełożyło się na mniej wypadków i niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Dziennikarz wskazuje, że realny spadek cen OC był znacznie wyższy, bo trzeba pamiętać o inflacji.

Dane CUK Ubezpieczenia pokazują, że ceny ubezpieczeń w Polsce spadają już od 2017 r., a w ciągu ostatnich 5 lat obniżyły się one aż o 25 proc.

IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA