fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiZerowy VAT na żywność jednak zostanie?

Zerowy VAT na żywność jednak zostanie?

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy, który zakłada przedłużenie obowiązywania zerowej stawki VAT na żywność.

Grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy przedłużającej obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność do 30 czerwca 2024 r. Celem jest wsparcie polskiego społeczeństwa w obliczu negatywnych skutków obecnej sytuacji geopolitycznej.

Wiceminister finansów Artur Soboń, który został upoważniony do prac nad projektem ustawy wyjaśnił, że rząd mógłby wydać w tej sprawie rozporządzenie, ale wnioskodawcy chcą mieć gwarancję, że nowy rząd nie wycofa się z tego korzystnego dla Polaków rozwiązania. Polityk liczy, że projekt znajdzie odpowiednią większość w Sejmie i przypomniał obietnice opozycji, która zapewniała, że nic Polakom nie odbierze.

Nawet najwięksi krytycy naszego hojnego, ale adekwatnego do sytuacji wsparcia nie powinni głosować przeciwko temu projektowi, ponieważ to jest pomoc, która trafia przede wszystkim do tych najsłabszych, którzy najbardziej jej potrzebują

– powiedział Artur Soboń.

Zgodnie z projektem budżetowym przedstawionym przez PiS, zerowy VAT na żywność miałby przestać obowiązywać 1 stycznia 2024 roku. Jak dotąd jego przyszłość nie jest przesądzona, ale Andrzej Domański z Platformy Obywatelskiej, który jest typowany jako przyszły minister finansów, zasugerował że lepiej byłoby wrócić do normalnej stawki podatku. Pozwoliłoby to finansować inne, kluczowe dla nowego rządu przedsięwzięcia, jak na przykład podwyżki dla nauczycieli.

Zerowy VAT na żywność obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 roku.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

Dochody spółki cywilnej w fundacji rodzinnej pozbawią preferencji

Przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres ustawy o fundacji rodzinnej. To oznacza utratę preferencji dla fundacji i bez znaczenia jest rodzaj działalności wykonywanej przez spółkę cywilną.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA