fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajZnowu wyłudzili unijne dotacje

Znowu wyłudzili unijne dotacje

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko aż 52 oskarżonym w prowadzonym przez Delegaturę CBA w Gdańsku śledztwie dotyczącym wyłudzenia środków unijnych.

Jak informuje Zespół Prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, postępowanie dotyczyło uzyskania w latach 2013-2015 przez dwie firmy meblarskie dotacji w łącznej kwocie ponad 30 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Oś priorytetowa 4 – Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, Działanie 4.4 – Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym.

Zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje, iż wielomilionowe dofinansowania uzyskały spółki, które posługiwały się nierzetelnymi dokumentami. Mechanizm przestępczy realizowany w ramach dwóch zorganizowanych grup przestępczych polegał na upozorowaniu postępowań ofertowych, zawyżeniu wartości maszyn i urządzeń nabywanych z wykorzystaniem funduszy unijnych, posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, a następnie praniu pieniędzy pochodzących z przestępstw z wykorzystaniem dostawców i producentów maszyn i urządzeń. Faktury, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji, podawały kwoty niezgodne z rzeczywistą wartością i doprowadziły do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie około 8 mln zł. W wyniku działań podejrzanych doszło do rozliczenia korzyści pochodzącej z przestępstwa w łącznej kwocie ponad 6,5 mln zł.

Z uwagi na ujawnione nieprawidłowości, PARP wezwała beneficjentów do zwrotu całości wypłaconych dotacji. Jeden z beneficjentów już zwrócił całość przyznanych środków w kwocie 13,4 mln zł plus ustawowe odsetki.

Śledztwo prowadzone było w kilkunastu wątkach. W części z nich materiały zostały wyłączone do odrębnych postępowań i już wcześniej zakończone aktami oskarżenia.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA