fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaNaukaCiało niebieskie, na którym pada piasek

Ciało niebieskie, na którym pada piasek

Po raz pierwszy naukowcy wykorzystali teleskop Jamesa Webba do dokładnego zbadania atmosfery egzoplanety. Odkryli pewne podobieństwa do Ziemi, a także coś, co na pierwszy rzut oka może przypominać krople deszczu lecące z nieba w ogromnym upale. Choć krople te nie składają się z wody, lecz z piasku.

We wszechświecie istnieje mnóstwo przedziwnych światów. Odkąd badania egzoplanet (czyli planet krążących wokół innej gwiazdy niż nasze Słońce) nabrały tempa, astronomowie co i rusz odkrywają nowe niezwykłe ciała niebieskie. Przykładowo egzoplanety składające się praktycznie z samych… diamentów lub takie, na których pada ciekłe żelazo.

Wiele z tych odkryć jest możliwych tylko dzięki ciągłemu udoskonalaniu technologii obserwacji. Nowe dane z egzoplanety WASP-107b zebrano za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Pokazują one nie tylko ślady pary wodnej i dwutlenku siarki, lecz także wyjątkowe chmury. „Czasami pada z nich piasek” – piszą astronomowie w badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Nature”.

WASP-107b odkryto już w 2017 r. Gazowa egzoplaneta krąży wokół gwiazdy nieco chłodniejszej i nie tak masywnej jak nasze Słońce. Ma mniej więcej masę Neptuna, a obwód znacznie większy od Jowisza, dlatego też nadano jej przezwisko „wata cukrowa”. Jak twierdzą naukowcy, ta egzoplaneta jest wręcz „puszysta”.

Eksperci byli w stanie wykorzystać instrumenty teleskopu Webba, by zajrzeć w atmosferę WASP-107b 50 razy głębiej, niż miałoby to miejsce w przypadku Jowisza. Sygnały do analizy widmowej (czyli analizy pierwiastków w składzie danej substancji poprzez pomiar fal linii widmowych) są bardziej uwydatnione w mniej gęstych atmosferach.

Kamień milowy w badaniach egzoatmosfery

Właśnie dzięki analizie widmowej naukowcy natknęli się na ślad chmur złożonych z pary wodnej, dwutlenku siarki i krzemianów. Podejrzewa się, że takie chmury występują również na innych egzoplanetach. Ale ich dokładny skład chemiczny udało się określić dopiero teraz.

– Odkrycie chmur z piasku, pary wodnej i dwutlenku siarki na tej puszystej egzoplanecie, którego dokonano za pomocą należącego do JWST instrumentu Miri, jest kamieniem milowym. Zupełnie zmienia nasze pojmowanie powstawania i ewolucji planet, a także rzuca nowe światło na nasz Układ Słoneczny – mówi Leen Decin z Katholieke Universiteit Leuven w Belgii, jeden z głównych autorów badania.

Naukowcy nie znaleźli żadnych śladów metanu, który odkryto w poprzednich badaniach. Największą niespodzianką było odkrycie dwutlenku siarki – zapachu, jaki znamy ze spalonych zapałek.

Dwutlenek siarki powstaje tam prawdopodobnie dlatego, że światło gwiazdy, wokół której krąży WASP-107b, może z łatwością przenikać jej atmosferę i w ten sposób przemieszczać się daleko w stronę jej powierzchni. A to, zdaniem naukowców, sprzyja tworzeniu się gazu.

Jak pokazuje badanie, obieg chmur na WASP-107b jest podobny do tego na Ziemi. Z nich również pada, choć kropelkami składającymi się nie z deszczu, lecz z piasku. Tym, co zdecydowanie różni tę egzoplanetę od Ziemi, jest temperatura. Kiedy piasek osiada wysoko w atmosferze, na jej powierzchni jest upał dochodzący do 500 stopni Celsjusza.

Źródło: Der Spiegel

Julia Budka
Julia Budka
Studentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. W przyszłości tłumacz przysięgły jęz. angielskiego i niemieckiego. Kibic reprezentacji Polski w siatkówkę i piłkę nożną. W wolnych chwilach chętnie sięga po kryminały i powieści historyczne.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? [WYWIAD]

Czy można w kwadrans udowodnić, że Bóg istnieje? Krzysztof Oppenheim dowodzi, że można. Na bazie wczorajszego wywiadu poświęconemu historyczności Jezusa z Nazaretu, kontynuujemy naszą rozmowę, idąc krok dalej i zadając sobie pytanie, które nurtuje ludzkość od zarania dziejów: czy Bóg istnieje?
13 MIN CZYTANIA

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA