fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaZdrowieCo piąty produkt sprzedawany w Unii zawiera toksyczne chemikalia

Co piąty produkt sprzedawany w Unii zawiera toksyczne chemikalia

Najwięcej dostępnych na unijnym rynku produktów zawierających niebezpieczne substancje zostało wyprodukowanych poza krajami UE.

Organ Unii Europejskiej – Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) opublikowała raport na temat szkodliwych toksyn, które znajdują się w towarach sprzedawanych w krajach UE. 

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie analizy 2400 produktów sprawdzonych w 26 państwach (wszystkich, z wyjątkiem Łotwy) należących do Unii. Wyniki pokazały, że obecność niebezpiecznych substancji (głównie ołowiu i ftalanów) przekraczająca obowiązujące normy została odnaleziona w 18 proc. zweryfikowanych towarów. 

Najwięcej nieprawidłowości (wykryto je w aż 52 proc. produktów z tej kategorii) dotyczy drobnej elektroniki, jak zabawki na prąd, ładowarki i kable. Prawie 20 proc. szkodliwych substancji znaleziono w sprzęcie sportowym (maty do jogi, rękawiczki rowerowe, gumowe piłki), w zabawkach (lalki, gumowe akcesoria do kąpieli, plastikowe figurki) i w odzieży (torby, buty, ubrania, paski). 

Wykryte produkty ze składem, który przekracza dopuszczalne normy, zostały w większości już wycofane ze sprzedaży w Unii. 

Największy odsetek towarów z niebezpiecznymi toksynami został wyprodukowany poza granicami UE – w większości w Chinach. 

echa.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA