fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieUkraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.

Ukraiński parlament jeszcze w grudniu ub.r. przeforsował zmiany, które znacznie rozszerzyły możliwość korzystania z produktów konopnych. Inicjatywy te cieszyły się poparciem prawie wszystkich sił politycznych, a przeciwko nim była głównie Batkiwszczyna – partia Julii Tymoszenko. 

Marihuana będzie leczyć ukraińskich weteranów

Po akceptacji przez władze ustawodawcze liberalizacja została zatwierdzona w połowie lutego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zapisane w nowym prawie zasady wejdą w życie za pół roku. 

Przepisy przewidują legalizację marihuany medycznej. Będzie ona możliwa do otrzymania na receptę przez osoby cierpiące na nowotwory oraz przez weteranów wojennych zmagających się ze wstrząsem pourazowym (PTSD). 

Będzie się opłacać hodować konopie

Ponadto zmienione zostaną zasady hodowli konopi przeznaczonej na cele przemysłowe. Dotychczas obowiązujące na Ukrainie limity pozwalały na używanie jedynie łodyg i nasion, w których zawartość THC nie przekraczała 0,08 proc. Według zaktualizowanych przepisów, do eksploatacji zostaną dopuszczone dodatkowo liście i korzenie, a minimalna zawartość THC zostanie zwiększona do 0,3 proc. 

Zmiany te pozwolą na obniżenie kosztów prowadzenia działalności w branży konopnej o 15 mln hrywien (równowartość 1,5 mln złotych) rocznie, a wzrost wskaźnika rentowności produkcji wzrośnie o 183 proc. 

Nadal jednak zakazana będzie produkcja i konsumpcja marihuany w celach rekreacyjnych. 

dw.com, bnnbloomberg.ca, epravda.com.ua, proslav.info, marijuanamoment.net

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA