fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy Polska jest suwerenna technologicznie?

Czy Polska jest suwerenna technologicznie?

Polska zaniża wynik Unii Europejskiej w Europejskim Indeksie Suwerenności (EIS) – dowiadujemy się z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PIE tłumaczy, że EIS jest przygotowywany przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych i mierzy on zobowiązania oraz wkład krajów członkowskich w rozwój suwerenności UE w sześciu kategoriach: klimat, obronność, gospodarka, zdrowie, migracja i technologie.

Ze wszystkich tych kategorii UE najlepiej wypada pod kątem suwerenności zdrowotnej, uzyskując wynik 6,7 na 10 punktów oraz suwerenności ekonomicznej z wynikiem 6,2 na 10 punktów. Najgorzej wygląda natomiast unijna suwerenność technologiczna, w której przyznano Unii zaledwie 4,8 na 10 punktów. PIE podejrzewa, że zaległości w tym obszarze mogą być skutkiem niedostatecznego dofinansowania tego sektora. Żeby UE stała się suwerenna technologicznie, to musi rozwijać konkurencyjne w skali globalnej technologie, które są krytyczne i niezbędne dla europejskiego dobrobytu gospodarczego.

Unijnymi liderami ogólnego rankingu są Niemcy, Holandia i Francja, a najgorzej wypadają Rumunia, Węgry i Bułgaria. Polska plasuje się w grupie krajów niedomagających, czyli zaniżających poziom suwerenności UE.

„Polska także w niewielkim stopniu przyczynia się do rozwoju europejskiej suwerenności technologicznej (oraz w dziedzinach klimatu, migracji i zdrowia). W tych kategoriach plasuje się w ostatniej piątce rankingu krajów członkowskich UE. Spory rozdźwięk widać w zakresie zobowiązań (wynik 5,5 pkt.) a realnego wkładu (1,7 pkt.)” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Co gorsza, Polska w żadnej kategorii ocenianych przez EIS nie osiągnęłaby dobrej oceny, ale najlepiej wypadamy w kategoriach gospodarki i obronności.

„Oznacza to, że mamy niską zdolność do kształtowania kluczowych technologii zgodnie z polskimi interesami i wartościami” – podkreślili analitycy PIE.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA