fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy Polska jest suwerenna technologicznie?

Czy Polska jest suwerenna technologicznie?

Polska zaniża wynik Unii Europejskiej w Europejskim Indeksie Suwerenności (EIS) – dowiadujemy się z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PIE tłumaczy, że EIS jest przygotowywany przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych i mierzy on zobowiązania oraz wkład krajów członkowskich w rozwój suwerenności UE w sześciu kategoriach: klimat, obronność, gospodarka, zdrowie, migracja i technologie.

Ze wszystkich tych kategorii UE najlepiej wypada pod kątem suwerenności zdrowotnej, uzyskując wynik 6,7 na 10 punktów oraz suwerenności ekonomicznej z wynikiem 6,2 na 10 punktów. Najgorzej wygląda natomiast unijna suwerenność technologiczna, w której przyznano Unii zaledwie 4,8 na 10 punktów. PIE podejrzewa, że zaległości w tym obszarze mogą być skutkiem niedostatecznego dofinansowania tego sektora. Żeby UE stała się suwerenna technologicznie, to musi rozwijać konkurencyjne w skali globalnej technologie, które są krytyczne i niezbędne dla europejskiego dobrobytu gospodarczego.

Unijnymi liderami ogólnego rankingu są Niemcy, Holandia i Francja, a najgorzej wypadają Rumunia, Węgry i Bułgaria. Polska plasuje się w grupie krajów niedomagających, czyli zaniżających poziom suwerenności UE.

„Polska także w niewielkim stopniu przyczynia się do rozwoju europejskiej suwerenności technologicznej (oraz w dziedzinach klimatu, migracji i zdrowia). W tych kategoriach plasuje się w ostatniej piątce rankingu krajów członkowskich UE. Spory rozdźwięk widać w zakresie zobowiązań (wynik 5,5 pkt.) a realnego wkładu (1,7 pkt.)” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Co gorsza, Polska w żadnej kategorii ocenianych przez EIS nie osiągnęłaby dobrej oceny, ale najlepiej wypadamy w kategoriach gospodarki i obronności.

„Oznacza to, że mamy niską zdolność do kształtowania kluczowych technologii zgodnie z polskimi interesami i wartościami” – podkreślili analitycy PIE.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA