fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy polskie firmy są gotowe na KSeF?

Czy polskie firmy są gotowe na KSeF?

Aż jedna trzecia polskich przedsiębiorstw nie podjęła żadnych kroków w celu integracji swoich narzędzi finansowo-księgowych z Krajowym System e-Faktur (KSeF).

Tylko 20 proc. polskich przedsiębiorstw zintegrowało swoje narzędzia finansowo-księgowe z Krajowym System e-Faktur (KSeF) – wynika z raportu „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?” przygotowanego przez Webcon. Kroki w tym kierunku podjęła z kolei zaledwie jedna czwarta firm w Polsce.

Badanie wykazało, że aż 32 proc. polskich przedsiębiorstw nie wykonało jeszcze żadnych kroków w związku z wprowadzeniem w Polsce e-faktur, a 23 proc. firm nie potrafi określić, czy rozpoczęły już jakieś przygotowania do KSeF i na jakim są one etapie. Najlepiej do zmian przygotowane są średnie firmy, bo wśród nich swoje systemy z KSeF zintegrowało lub podjęło w tym celu kroki aż 55 proc. ankietowanych. Wśród największych firm, które zatrudniają ponad 250 pracowników odsetek ten wynosi 49 proc. Najgorzej przygotowane do reformy są mikroprzedsiębiorstwa – wśród niech jeszcze pod koniec 2023 roku aż 36 proc. ankietowanych w ogóle nie znało terminu „KSeF”.

Jako największe wyzwania związane z KSeF polskie firmy wyróżniają dostosowanie narzędzi i procedur do nowych regulacji, bo w najmniejszych przedsiębiorstwach wskazało na to 42 proc. organizacji, a w dużych – 47 proc.

Niepewność firm związana z dostosowaniem procesów do obowiązku KSeF wydaje się w pełni uzasadniona. Jest to zmiana, która dotyka wszystkich – zarówno organizacje, które nie wdrożyły jeszcze narzędzia do elektronicznego obiegu faktur, jak i firmy, które już korzystają z takich systemów. W pierwszym przypadku przedsiębiorców czeka wybór odpowiedniej platformy, wdrożenie i przeszkolenie pracowników. W drugim sprawdzenie, czy używany system jest lub będzie zintegrowany z KSeF, a jeśli nie, to szukanie innych rozwiązań. W każdym przypadku firmy staną przed trudną decyzją wyboru elastycznego narzędzia, które w przypadku późniejszych zmian regulacji pozwoli dostosowywać procesy na czas i bez dodatkowych kosztów

– powiedziała dyrektor działu Pre-sales Consulting w Webcon Anna Puka.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA