fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy polskie firmy są gotowe na KSeF?

Czy polskie firmy są gotowe na KSeF?

Aż jedna trzecia polskich przedsiębiorstw nie podjęła żadnych kroków w celu integracji swoich narzędzi finansowo-księgowych z Krajowym System e-Faktur (KSeF).

Tylko 20 proc. polskich przedsiębiorstw zintegrowało swoje narzędzia finansowo-księgowe z Krajowym System e-Faktur (KSeF) – wynika z raportu „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?” przygotowanego przez Webcon. Kroki w tym kierunku podjęła z kolei zaledwie jedna czwarta firm w Polsce.

Badanie wykazało, że aż 32 proc. polskich przedsiębiorstw nie wykonało jeszcze żadnych kroków w związku z wprowadzeniem w Polsce e-faktur, a 23 proc. firm nie potrafi określić, czy rozpoczęły już jakieś przygotowania do KSeF i na jakim są one etapie. Najlepiej do zmian przygotowane są średnie firmy, bo wśród nich swoje systemy z KSeF zintegrowało lub podjęło w tym celu kroki aż 55 proc. ankietowanych. Wśród największych firm, które zatrudniają ponad 250 pracowników odsetek ten wynosi 49 proc. Najgorzej przygotowane do reformy są mikroprzedsiębiorstwa – wśród niech jeszcze pod koniec 2023 roku aż 36 proc. ankietowanych w ogóle nie znało terminu „KSeF”.

Jako największe wyzwania związane z KSeF polskie firmy wyróżniają dostosowanie narzędzi i procedur do nowych regulacji, bo w najmniejszych przedsiębiorstwach wskazało na to 42 proc. organizacji, a w dużych – 47 proc.

Niepewność firm związana z dostosowaniem procesów do obowiązku KSeF wydaje się w pełni uzasadniona. Jest to zmiana, która dotyka wszystkich – zarówno organizacje, które nie wdrożyły jeszcze narzędzia do elektronicznego obiegu faktur, jak i firmy, które już korzystają z takich systemów. W pierwszym przypadku przedsiębiorców czeka wybór odpowiedniej platformy, wdrożenie i przeszkolenie pracowników. W drugim sprawdzenie, czy używany system jest lub będzie zintegrowany z KSeF, a jeśli nie, to szukanie innych rozwiązań. W każdym przypadku firmy staną przed trudną decyzją wyboru elastycznego narzędzia, które w przypadku późniejszych zmian regulacji pozwoli dostosowywać procesy na czas i bez dodatkowych kosztów

– powiedziała dyrektor działu Pre-sales Consulting w Webcon Anna Puka.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA