fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPodatkiDarowizna samochodu po leasingu bez VAT

Darowizna samochodu po leasingu bez VAT

Zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja nr 0113-KDIPT1-3.4012.674.2022.4.KK), darowizna pojazdu po leasingu w pewnych okolicznościach może być zwolniona z opodatkowania VAT.

Przepisy tzw. Polskiego Ładu wprowadziły zasadę opodatkowania VAT w przypadku przeznaczenia samochodu firmowego na cele prywatne. W analizowanym przypadku samochód był przedmiotem leasingu przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową firmę, który wykorzystywał pojazd zarówno do celów prywatnych, jak i związanych z działalnością gospodarczą. Wydatki związane z leasingiem oraz eksploatacją samochodu były rozliczane jako koszty uzyskania przychodu w czasie trwania umowy leasingowej, z odliczeniem 50 proc. VAT.

Jednak po wykupie samochodu z leasingu, przedsiębiorca nie zaliczył faktury VAT do kosztów podatkowych ani nie odliczył VAT naliczonego. Samochód nie został również wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a żadne wydatki związane z jego eksploatacją nie były dłużej rozliczane jako koszty działalności gospodarczej. W rezultacie samochód stał się majątkiem prywatnym, a przedsiębiorca postanowił obdarować nim swojego ojca. Jak podkreślił, w momencie darowizny nie wiedział, czy ojciec będzie z niego korzystać, czy też szybko go sprzeda.

Biorąc pod uwagę te okoliczności, przedsiębiorca uznał, że darowizna pojazdu na rzecz ojca nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Aby potwierdzić, że taki tok rozumowania jest słuszny zwrócił się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z podatnikiem, że darowizna samochodu na rzecz ojca nie będzie w takim przypadku podlegać opodatkowaniu VAT. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma fakt, że pojazd nie był już wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a podatek naliczony z faktury wykupu od leasingodawcy nie został odliczony.

W interpretacji podkreślono, że opodatkowanie VAT obejmuje dostawę towarów, w tym przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli jednak podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, nieodpłatne przekazanie towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania.

Zdaniem fiskusa, aby dana czynność była opodatkowana VAT, muszą być spełnione trzy warunki: przekazanie towarów, przekazanie ich nieodpłatnie oraz istnienie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W omawianym przypadku pierwsze dwa warunki zostały spełnione – pojazd został przekazany nieodpłatnie w formie darowizny. Kluczowy okazał się trzeci warunek, który w tej sytuacji nie został spełniony. Ponieważ przedsiębiorca nie odliczył VAT naliczonego z faktury wykupu samochodu z leasingu, nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W konsekwencji, darowizna samochodu nie została objęta opodatkowaniem VAT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że istotne jest, aby darowizna samochodu po leasingu nie była związana z działalnością gospodarczą darczyńcy. W sytuacji, gdy pojazd został wykorzystany jedynie na potrzeby prywatne, a żadne wydatki związane z jego eksploatacją nie były dłużej rozliczane jako koszty działalności gospodarczej, darowizna nie podlega opodatkowaniu VAT.

Warto podkreślić, że interpretacja ta jest bardzo korzystna dla tych przedsiębiorców, którzy chcą przekazać samochody po leasingu swoim bliskim bez dodatkowych obciążeń podatkowych. Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie, a opisany przypadek może nie odzwierciedlać wszystkich możliwych okoliczności. Trzeba też podkreślić, że interpretacja ma charakter interpretacji indywidualnej, a zatem takiej, która chroni konkretnego podatnika. Powoływanie się na nią może być dla innych podatników pomocne, nie daje im jednak żadnej ochrony. A to oznacza, że fiskus rozpatrując ich przypadki może zmienić zdanie i przyjąć inny punkt widzenia.

Z tego prosty wniosek, że jeśli jako przedsiębiorca planujesz przekazać samochód w formie darowizny, warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub ekspertem w dziedzinie prawa podatkowego, aby upewnić się, że twoja sytuacja spełnia warunki opisane w interpretacji, po to aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z opodatkowaniem VAT. Warto także samemu zwrócić się o wydanie interpretacji indywidualnej przed dokonaniem darowizny, tak aby uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA