Przepisy precyzują, że podatnicy mają obowiązek złożenia zeznania rocznego o wysokości dochodu (ewentualnie straty) za dany rok podatkowy do końca trzeciego miesiąca następnego roku. Jeśli rok podatkowy podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin upływa 31 marca. Za 2023 r. będzie to więc 31 marca 2024 r. Przy czym, w związku z faktem, że w tym roku ten dzień przypada w niedzielę, a 1 kwietnia to poniedziałek Wielkanocny, ostatnim dniem na rozliczenie CIT za ubiegły rok będzie 2 kwietnia.
W tym samym terminie przedsiębiorcy muszą też wpłacić należny podatek, jeśli taki z rozliczenia rocznego wyjdzie.
Ważne: W trakcie roku podatnicy CIT nie składają deklaracji podatkowych, a tylko wpłacają zaliczki na podatek do 20. dnia każdego miesiąca. Podatnicy, którzy korzystają z zaliczek kwartalnych, wpłacają je do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka.
Przygotowanie danych
Aby rozliczenie roczne wypełnić prawidłowo, trzeba dokładnie przygotować niezbędne do tego dane. Warto również sprawdzić, czy przepisy podatkowe w danym obszarze się nie zmieniły oraz to, jaka obecnie w danym temacie przeważa linia interpretacyjna. Stanowisko fiskusa może mieć wpływ np. na sposób kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodów czy zasad korzystania z dostępnych ulg i preferencji podatkowych.
Ważne: Zeznanie podatkowe CIT składa się na druku CIT-8 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Podatek od przerzuconych dochodów
Przygotowując się do wypełniania deklaracji warto sprawdzić, czy spółka nie ma obowiązku ujęcia w zeznaniu podatku od przerzuconych dochodów. Może to najczęściej dotyczyć firm wypłacających wynagrodzenie za usługi niematerialne, odsetki i należności licencyjne do podmiotów powiązanych mających siedzibę w krajach o niższym poziomie opodatkowania. Sytuacja taka może wystąpić przede wszystkim w spółkach należących do międzynarodowych grup kapitałowych.
Warto też przypomnieć, że podatek od przerzuconych dochodów został wprowadzony 1 stycznia 2022 r., a jego nowa odsłona obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Dotyczy on kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na rzecz nierezydenta będącego jednocześnie podmiotem powiązanym. Trzeba tu pamiętać, że konieczność udowodnienia, że obowiązek zapłaty tego podatku nie ciąży na podatniku, a spoczywa na przedsiębiorcy. Przepisy wskazują, że z obowiązku zapłaty tego podatku można być zwolnionym, ale trzeba m.in. wykazać, że spółka powiązana, na rzecz której dokonywane były wypłaty, prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą.
Warto zatem dobrze przeanalizować transakcje, które miały miejsce w ubiegłym roku, bo niezapłacenie podatku od przerzuconych dochodów nie tylko może narazić spółkę na powstanie zaległości podatkowej, ale również skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową kadry zarządzającej.
Ważne: Zeznanie CIT-8 składa się wyłącznie w sposób elektroniczny. Można je podpisać tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym.