fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaTransportDroższe paliwo do starszych aut

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.

W wyniku wdrażania przez Polskę unijnych regulacji klimatycznych stacje benzynowe wyciągną więcej pieniędzy z kieszeni w szczególności biedniejszych Polaków. Otóż już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach benzynowych nie będzie dostępna benzyna Pb95 w wersji E5, czyli zawierająca 5 proc. biokomponentów. Zastąpi ją benzyna PB95 w wersji E10, czyli zawierająca 10 proc. biokomponentów.

Dla kogo benzyna?

Problem w tym, że benzyny w PB95 w wersji E10 nie będą mogli tankować kierowcy starszych pojazdów benzynowych. Jak informuje serwis Money.pl, według niemieckiego stowarzyszenia ADAC, „benzynę E10 będą mogli bezpiecznie, bez obaw o uszkodzenie silnika, tankować właściciele aut wyprodukowanych najwcześniej w listopadzie 2010 r., a więc obecnie najwyżej 13-letnich”. Kierowcy starszych samochodów będą zmuszeni wlewać do baku droższą o około 0,3 zł benzynę Pb98, która nadal będzie miała mniej biokomponentów.

Kłopot dla większości Polaków

Problem, jaki stworzyła Unia Europejska i który bezrefleksyjnie został przetransferowany przez polskie władze do polskiego systemu prawnego, będzie dotyczył zdecydowanej większości Polaków. Otóż z informacji Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wynika, że w 2022 r. średni wiek auta w Polsce szacowano na 15,8 lat. Również w zeszłym roku Eurostat opublikował raport, z którego wynika, że aż 40 proc. samochodów w Polsce ma ponad 20 lat.

Bruksela twierdzi, że w ten sposób uratuje klimat. Natomiast internauci komentują, że to kolejny podatek od biedy. „To jest jedna wielka zielona bujda, wypompowywanie do dna Waszych oszczędności” – napisał jeden z internautów.

Źródło: Money.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Krakowska SCT odłożona do lamusa?

Działacze oddolnego Ruchu Społecznego „Nie oddamy miasta” domagają się, by stworzona w Krakowie strefa czystego transportu (SCT) została jak najszybciej zlikwidowana. Powołują się nie tylko na wyrok WSA w tej sprawie, ale wytaczają coraz to nowsze argumenty mające przemawiać za tym, że to nie samochody są przyczyną krakowskiego smogu, zaś same takie strefy to pomyłka.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA