fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaTransportEurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.

Chociaż z uwagi na wzrost masy własnej pojazdów coraz częściej mówiło się o konieczności podniesienia 3,5-tonowego limitu dopuszczalnej masy całkowitej samochodu dla podstawowej kategorii prawa jazdy B, to w Parlamencie Europejskim zrodził się teraz plan przepisów idących z dokładnie przeciwnym kierunku.

Obniżenie masy dopuszczalnej

Europarlamentarzyści proponują, by dopuszczalna masa całkowita dla prowadzenia samochodów w prawie jazdy kategorii B została obniżona do zaledwie 1,8 tony. Jednocześnie ma zostać wprowadzona nowa kategoria B+, możliwa do uzyskania po dodatkowym przeszkoleniu i zdaniu egzaminu, pozwalająca prowadzić pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej między 1,8 a 3,5 tony – informuje serwis motoryzacyjny 40ton.net.

Uderzenie także w przedsiębiorców

To atak nie tylko na właścicieli coraz popularniejszych SUV-ów. Samochody osobowe są coraz cięższe. Nowa hybrydowa toyota yaris ma niemal 1600 kg DMC, a zwykła skoda octavia już przekracza 1800 kg. Ale przede wszystkim uderzy to w wielu przedsiębiorców, który potrzebują 3,5-tonowego samochodu do codziennej pracy.

Uważam ten pomysł za totalną głupotę. Producenci instalują w nowych samochodach mnóstwo systemów bezpieczeństwa, duże felgi, multimedia i nawet niewielki Opel Astra waży już 1600 kg. Przy DMC 1800 kg nie będziemy mogli wziąć do auta nawet kompletu pasażerów

– mówi w rozmowie z serwisem o2.pl Sebastian „Kickster” Kraszewski, popularny motoryzacyjny influencer i ekspert.

Jak czytamy w serwisie 40ton.net, międzynarodowa organizacja przewoźników IRU już zaapelowała do Unii Europejskiej o odrzucenie tej propozycji. Podobny apel wydał międzynarodowy automobilklub FiA, a także organizacja producentów pojazdów ACEA.

Źródło: 40ton.net, o2.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA